Polska i Świat – kolejny pomysł dla „frankowiczów”

Szymon Juszczyk
Szymon Juszczyk, Zarządzając Portfelami, RDM Wealth Management
Szymon Juszczyk, Zarządzając Portfelami, RDM Wealth Management
Dwa dni z bardzo ograniczonym udziałem w handlu Amerykanów zrobiły swoje. Choć zmienność niewiele się zwiększyła, to skala obrotów, szczególnie widoczna na polskiej giełdzie, pozostaje bardzo mizerna.

Jednak giełdowy zegar tyka swoim rytmem, a gospodarczy i polityczny swoim. Niestety w minionym tygodniu mogliśmy się o tym boleśnie przekonać. Na światło dzienne wyszły informacje, według których Kancelaria Prezydenta przygotowała kolejny projekt pomocy „frankowiczom”, który ma trafić do sejmu jeszcze w lipcu. Wedlug dostępnych informacji ustawa zakłada powołanie subfunduszu przy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Z jego środków miałaby być finansowana restrukturyzacja kredytów walutowych, a pieniądze miałyby pochodzić z wpłat banków. W jakiej kwocie? Projekt zakłada, że podstawą wyliczenia składki na fundusz miałaby być cała pula walutowych kredytów mieszkaniowych, a jej wysokość nie powinna przekroczyć 0,5% kwartalnie. Przy sumie takich kredytów na poziomie niemal 150 mld zł, banki w najgorszym przypadku musiałyby dołożyć w ciągu roku niemal 3 mld zł. To dość poważny argument do samodzielnego podjęcia działań w tym kierunku. Pozostaje nam czekać na oficjalne informacje potwierdzające kształt projektu.

Chociaż na rynkach akcji w ciągu ostatnich kilkunastu sesji zmienności można było „ze świecą szukać”, to na rynku ropy naftowej day-traderzy nie mogli się nudzić. Najpierw pokaźne wzrosty, motywowane przede wszystkim spadkiem wiertni wydobywczych w Stanach Zjednoczonych (po raz pierwszy od 24 tygodni, a później solidna korekta po słowach rosyjskich władz, dementujących możliwość większego ograniczenia wydobycia surowca.

Od zeszłego tygodnia w Indiach rozpoczął funkcjonowanie podatek GST (danina od wartości dodanej). Oznacza to ogromne zmiany dla indyjskiej gospodarki i wielką szansę na znaczące przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Istnieje jednak ryzyko chaosu, chociaż napływające z Indii informacje sugerują „gładkie” wprowadzenie podatkowej rewolucji. Jej skala jest tak ogromna, że bank centralny zdecydował się nie szacować jakichkolwiek skutków reformy, bo jak uznali jego przedstawiciele: nie jest możliwe zrobienie tego w wiarygodny sposób. Jest to główny powód, dla którego RBI nie chce obniżyć stóp procentowych. Biorąc pod uwagę bardzo dobry początek sezonu monsunowego, dynamika inflacji w Indiach ma szansę na kontynuowanie trendu spadkowego.

OBEJRZYJ WIDEO:
60 Sekund Biznesu: System emerytalny zagraża rozwojowi gospodarczemu Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu