Podatki. Oszuści podszywają się pod Krajową Administraję Skarbową. „Możesz stracić pieniądze z konta"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Zespół CERT Polska ostrzega przed nowym wariant kampanii phishingowej z użyciem maila. Tym razem oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową i informują o automatycznym zwrocie podatku. – Link w wiadomości może posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta – ostrzegają eksperci.

Zespół CERT Polska opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym ostrzega przed nowym wariantem kampanii phishingowej z użyciem maila. – Tym razem oszuści informują o automatycznym zwrocie podatku i podszywają się pod KAS. Link w wiadomości może posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta! – czytamy we wpisie na Twitterze.

Jednocześnie dodali, żeby podejrzane maile zgłaszać na incydent.cert.pl. Do wpisu dołączono zrzuty ekranu z fałszywej strony, na której wykorzystano logotyp Krajowej Administracji Skarbowej.

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty.

Oszczędzasz energię? Uważaj na oszustów

Z kolei jak informują przedstawiciele ESET firmy zajmującej się bezpieczeństwem cyfrowym, w minionym roku cyberprzestępcy umiejętnie wykorzystywali obawy użytkowników związane z niestabilnością i rosnącymi kosztami na rynku energii, planując zarówno szeroko zakrojone, jak i mniejsze ataki, wpisujące się w tę tematykę.

– Pojawiła się m.in. duża kampania phishingowa, w której bombardowano użytkowników SMS-ami, podszywając się pod popularne spółki energetyczne. Komunikaty dotyczyły rzekomych zaległości w płatnościach, mających skutkować odłączeniem od sieci – ostrzega Beniamin Szczepankiewicz, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Jak wyjaśnia, linki w nich zawarte kierowały na fałszywe strony z płatnościami, wyłudzające dane logowania do bankowości elektronicznej. – Kolejnym, popularnym w 2022 roku oszustwem, związanym tematycznie z kosztami energii elektrycznej, były także telefoniczne próby kontaktu w imieniu rzekomych nowych dostawców energii. Cyberprzestępcy przedstawiali odbiorcom fałszywe, wyglądające na niezwykle korzystne oferty nowych taryf – dodaje.

W praktyce tego typu działania to najczęściej próby wyłudzenia danych osobowych, często także haseł do kont bankowych. Specjaliści cyberbezpieczeństwa zwracają także uwagę na relatywnie nową kategorię zagrożeń, w ramach której cyberprzestępcy próbują „zaoszczędzić” energię elektryczną kosztem użytkowników. To cryptojacking, z którym mamy do czynienia, gdy hakerzy wykorzystują, bez wiedzy użytkowników ich sprzęt, a także energię elektryczną do kopania kryptowalut.

Szukasz pracy? Uważaj, możesz paść ofiarą cyberprzestępców

Osoby poszukujące nowej pracy powinny zachować szczególną czujność i uważnie selekcjonować oferty zatrudnienia m.in. na grupach w mediach społecznościowych czy w serwisie LinkedIn, aby nie stać się celem cyberprzestępców.

– Grupy i komunikatory to dla cyberprzestępców furtka do przeprowadzania akcji niewymagających z ich perspektywy zbyt wiele zachodu. Nie muszą nawet fabrykować adresów mailowych w fałszywych domenach, przypominających firmowe. Mechanizm takiego ataku opiera się na umiejętności poprowadzenia rozmowy tak, by szybko wzbudzić zaufanie i uśpić czujność użytkowników – ostrzega Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Wyłudzenia na cudze dokumenty

Jak wynika z raportu o dokumentach infoDOK, w IV kwartale ubiegłego roku, przestępcy wykorzystujący cudzą tożsamość, próbowali wyłudzić w bankach i firmach pożyczkowych ponad 40 mln zł. Stwierdzono 2,3 tys. takich prób. Jednocześnie rośnie liczba utraconych dokumentów, jakie zastrzegają w bankach ci, którzy je zgubili lub którym je ukradziono.

– Bardzo się cieszymy z takich dobrych wyników nie tylko w IV kwartale, ale i w całym 2022 r. Odnotowaliśmy najniższą w historii całoroczną kwotę prób wyłudzeń – 194,1 mln zł (to niemal 25 proc. mniej niż poprzednie minimum z 2020 r.). Jednocześnie – po okresie pandemii – rośnie liczba zastrzeżeń w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Nie może to jednak uśpić naszej czujności, gdyż nadal liczba prób wyłudzeń utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie – komentuje cytowany w komunikacie Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu