Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Warto kupić w kwietniu?

Zbigniew Biskupski AIP
Bartek Syta / Polska Press
W kwietniowej ofercie obligacji oszczędnościowych emitowanych przez Ministra Finansów oprocentowanie dwóch rodzajów najpopularniejszych wynosi: obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych 1,50 proc. w skali roku, a dwuletnich papierów skarbowych 2,10 proc. Nie jest to dużo, ale i tak więcej niż można otrzymać na porównywalnych lokatach w banku. A ponieważ według ekspertów w perspektywie dwóch najbliższych lat - a może i dłużej, lokaty bankowe zarobić nie dadzą, może zastosować się do powiedzenia: jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma?

Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20 proc. dla 3-latek, 2,40 proc. dla 4-latek oraz 2,70 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 2,80 proc. i 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Przeczytaj koniecznie!

Trzeba przy tym pamiętać, że Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25 proc.. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc..

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

"Zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi wciąż rośnie. Luty był kolejnym miesiącem ich rekordowej sprzedaży, która przekroczyła 1 mld zł. Ten wynik pokazuje, że nabywcy indywidualni uznają obligacje oszczędnościowe za atrakcyjną formę pomnażania środków. Warunki kwietniowej oferty pozostały niezmienione w stosunku do marca. Klienci indywidualni będą mogli nabyć obligacje z oprocentowaniem od 1,50 proc. do 2,70 proc. w pierwszym okresie odsetkowym. Beneficjenci programu Rodzina 500+ mogą kupić obligacje sześcioletnie z oprocentowaniem w wysokości 2,80 proc., a dwunastoletnie 3,20 proc. w pierwszym roku oszczędzania" – komentuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak.

Gdzie kupić obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:
1) przez Internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl,
2) w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego,
3) przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy,
4) poprzez konto Inteligo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu