Niskie temperatury w Polsce. Kopciuchy zostały rozpalone ze zwiększoną siłą. W wielu miastach wydano ostrzeżenia o złej jakości powietrza

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Zimowe mrozy spowodowały, że mieszkańców naszego kraju dusi smog. W wielu miastach zostały wydane ostrzeżenia o złej jakości powietrza.
Zimowe mrozy spowodowały, że mieszkańców naszego kraju dusi smog. W wielu miastach zostały wydane ostrzeżenia o złej jakości powietrza. fot. Adam Jastrzębowski/ Polska Press
Zimowe mrozy spowodowały, że w wielu miastach ze zwiększoną siłą rozpalone zostały kopciuchy. W wielu miastach zostały wydane ostrzeżenia o złej jakości powietrza. Stacje pomiarowe odnotowały przekroczenie norm stężenia niebezpiecznych pyłów zawieszonych. Aktualnie Poznań zajmuje drugie miejsce w rankingu miast na świecie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Niedaleko za nim jest Kraków i Wrocław. We wtorek w Polsce padł rekord na zapotrzebowanie na moc.

Spis treści

Smog w polskich miastach. Kto za to odpowiada?

Polska od lat próbuje walczyć z problemem smogu, efekt nadal nie jest satysfakcjonujący. Od kilku dni trudno znaleźć w naszym kraju miejsce, w którym oddychałoby się czystym powietrzem. Jest to spowodowane przede wszystkim spalaniem odpadów i paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno.

Ponadto w Polsce w dalszym ciągu używanych wiele kopciuchów, w których pali się nie tylko „czarnym złotem”, ale także jego odpadami. W efekcie nad krajem unosi się brunatna zawiesina, a w niej toksyczna mieszanka pyłów, metali ciężkich, związków siarki i azotu.

Z kolei w dużych miastach jednymi z głównych „winowajców” złej jakości powietrza są spaliny z silników i pyły emitowane w czasie tarcia klocków hamulcowych. Niektóre miasta w Polsce prowadzą kampanie zachęcające do korzystania z transportu publicznego. Kraków ze względu na prognozę przekroczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, 10 stycznia do godz. 24:00 wprowadził tam bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami.

Rekordowe zapotrzebowanie na energię elektryczną

Zimowe chłody, które nawiedziły Polskę w ostatnich dniach, spowodowały, że zapotrzebowanie na energię elektryczną pobiło rekordowe poziomy, zwiększając ryzyko dla stabilności jej dostaw. Jak podaje PSE rekordowe zapotrzebowanie odnotowano we wtorek o 10:45.

W sytuacjach większego zapotrzebowania na energię Polska uruchamia pełne moce elektrowni węglowych oraz wspomaga się importem z zagranicy. Pocieszający jest jednak fakt, że w środku dnia z pomocą przyszły również odnawialne źródła energii. Mianowicie w szczycie słonecznego wyżu istotnie pomogła fotowoltaika. W godzinach popołudniowych moc elektrowni fotowoltaicznych, którą odnotował PSE, wzrosła do ponad 3,6 GW.

W Polsce brakuje rozwiązań systemowych

Okazuje się, że w rankingach najbardziej zanieczyszczonych okolic znajdują się nie tylko duże aglomeracje, lecz także mniejsze i średnie miejscowości. To może stanowić kolejny dowód na to, że źródłem wysokiej produkcji dwutlenku węgla do atmosfery są domowe instalacje grzewcze, które w Polsce w 66,2 proc. (dane z raportu URE „Energetyka cieplna w liczbach – 2022”, Forum Energii”) zasilane są węglem.

Rezygnacja z wysokoemisyjnych źródeł ciepła, takich jak piece węglowe czy kominki na rzecz odnawialnych źródeł energii to realna szansa na prawdziwą transformację systemową i czyste powietrze. Jednak równie ważne jest rozwijanie skutecznych metod magazynowania energii – w tym mało u nas popularne, magazynowanie ciepła – wskazuje dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych, Euros Energy. – Co ważne, w kontekście rekordowego zapotrzebowania na energię elektryczną, system taki tylko w minimalnym stopniu obciążą Krajową Sieć Elektroenergetyczną – podkreśla.

Firmy muszą się przygotować do okresu zimowego. Chodzi o konkretne procedury działania i wskazanie osób odpowiedzialnych za ich wdrożenie i wykonanie.

5 tys. zł od pracodawcy za nieodśnieżone chodniki? Atak zimy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu