Nielegalna praca w Polsce to norma. Kontrole PIP wykazały ogromne nieprawidłowości

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Podczas pandemii wielu cudzoziemców mieszkających w Polsce pracowało nielegalnie. Pracodawcy przyjmowali na czarno budowlańców, osoby do przetwórstwa przemysłowego czy ochrony. Kontrole PIP ilustrują skalę zjawiska.

Kontrole PIP, które miały miejsce w 2020 r., pozwoliły wykryć nielegalną pracę 2817 cudzoziemców z 38 państw, w tym 2388 Ukraińców (ponad 15 proc. objętych kontrolą obywateli Ukrainy). Aż 14,6 proc. obywateli państw trzecich skontrolowanych przez PIP pracowało na czarno, a blisko 15 proc. pracujących w Polsce Ukraińców nie miało umowy. Nielegalnie pracownicy z Ukrainy stanowili bliko 85 proc. wszystkich nielegalnie pracujących u nas imigrantów.

Łącznie odbyły się 4312 kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, badające status 19,3 tys. zatrudnionych w naszym kraju przyjezdnych. Przy 907 kontrolach wykryto nieprawidłowości, z czego w 65 proc. przypadku pracownicy nie posiadały zezwolenia na pracę. Co czwarta osoba pracująca nielegalnie (25 proc.) była zatrudniona w województwie dolnośląskim, a co piątak w lubuskim (22 proc.) lub śląskim (21 proc.).

Warto przeczytać również:

Wśród innych naruszeń warto wymienić:

  • przekraczanie nadgodzin deklarowanych w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub zezwoleniu o pracę,
  • niewypracowywanie wystarczającej liczby godzin,
  • zawieranie umów cywilnoprawnych zamiast umowy o pracę,
  • przyjmowanie cudzoziemca do pracy przez innego pracodawcę niż ten, który złożył oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy,
  • dopuszczanie do pracy bez ważnych badań lekarskich,
  • dopuszczanie do pracy bez szkolenia BHP,
  • brak wypłaty.

Warto przeczytać również:

Cudzoziemcy pracujący w Polsce mieli paszporty 93 różnych krajów, w tym 75 państw trzecich, znajdujących się poza obszarem UE, EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i Szwajcarii. Obywatele 38 państw pracowali nielegalnie. Wśród kontrolowanych cudzoziemców 83 proc. stanowili Ukraińcy, ponad 1500 osób przyjechało z Białorusi, ok. 200 osób z Gruzji i kilkudziesięciu imigrantów z Mołdawii, Rosji i Uzbekistanu. Największą popularnością wśród przyjezdnych cieszyły się: Mazowsze oraz Dolny i Górny Śląsk.

Co czwarty imigrant w Polsce (26 proc.) podjął się pracy w budownictwie, co piąty (20 proc.) znalazł zatrudnienie w przetwórstwie przemysłowym, niemal drugie tyle (19 proc.) pracowało w usługach administrowania i działalności wspierającej (pod tą nazwą kryją się m.in. agencje ochrony mienia i agencje zatrudnienia), natomiast co dziesiąty cudzoziemiec (12 proc.) pracował przy w transporcie i gospodarce magazynowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu