Nie musisz brać pożyczki. Jak w prosty sposób i bez kosztów przesunąć świąteczne wydatki na styczeń i następne miesiące [20.12.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Kupując prezenty można też zrobić prezent sobie - odkładając o 30 dni moment zapłaty bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.
Kupując prezenty można też zrobić prezent sobie - odkładając o 30 dni moment zapłaty bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Łukasz Kowalski / Polska Press
Wszelkie badania opinii pokazują, że praktycznie wszyscy w tym roku tniemy wydatki i szukamy sposobów na jak najkorzystniejsze sfinansowanie obchodów świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku – nie wyłączając nawet prezentów dla dzieci. Więcej niż zwykle osób rozgląda się za pożyczkami – te jednak ze względu na inflację są wyjątkowo drogie, bo oprocentowanie tych najprostszych nawet w bankach zaczyna się od ponad 20 procent w skali roku. A można pożyczyć bez pożyczki i nie płacąc nawet symbolicznych kosztów lub opłat. I to praktycznie każdy i wszędzie!

Spis treści

Jak nigdy wcześniej, rozglądamy się za promocjami – i to nie tylko by kupić taniej prezenty, ale nawet podstawowe produkty niezbędne by na wigilijnym stole znalazło się tradycyjnych dwanaście potraw. Najubożsi przy tym na tej liście plasują pięć-sześć prawdziwych potraw, za brakujące do uzupełnienia tuzina zaliczając jako oddzielne potrawy chleb, ziemniaki, kompot czy olej.

Pożyczka na święta, gdy brakuje pieniędzy w portfelu? nie musisz płacić, by pożyczyć

Kto pamięta nieodległe przecież czasy, gdy inflacja nie była tak wysoka i dokuczliwa jak obecnie - ale stopy procentowe już tak - ten zapewne pamięta także jak słoną cenę trzeba było zapłacić za kilkaset czy kilka tysięcy złotych chwilówki wziętej na Boże Narodzenie, bo zasada „zastaw się, a postaw się” była wówczas jeszcze bardziej obecna w naszym życiu towarzyskim i rodzinnym niż obecnie.

Teraz takiej potrzeby nie ma, bo prezenty, które w budżetach większości Polaków stanowią nawet więcej niż połowę wydatków zaplanowanych na Boże Narodzenie i sylwestra/nowy rok, można kupić, odraczając rzeczywistą za nie zapłatę nawet o 30 dni, a więc rozliczyć, chociażby w ramach podwyższonej od 1 stycznia płacy minimalnej - czy innej podwyżki, które według zapowiedzi pracodawców w 2023 roku ma otrzymać co drugi pracownik.

W tej sytuacji jednym z najprostszych sposobów przesunięcia, choć części wydatków co najmniej na styczeń jest skorzystanie z karty kredytowej – kto ją ma lub w jeszcze prostszy sposób z tak zwanych płatności odroczonych, których istotę oddaje ich promocyjne określenie: kup teraz, zapłać później.

Kup teraz, zapłać później - za 30 dni bez dodatkowych kosztów

Wszystko to dzięki usłudze finansowej BNPL (buy now, pay later), która zyskuje zwolenników niemal równie szybko, jak płatności bezgotówkowe w ogóle, a BLIK w szczególności.
Jak to działa?

Usługa BNPL pozwala na natychmiastowe dokonanie zakupów z tą różnicą, że płatność odbywa się w ciągu 30 dni od transakcji, bez dodatkowych kosztów. W tym czasie można spokojnie zastanowić się, przymierzyć, porównać czy zweryfikować jakość i przydatność produktów, a w przypadku nieudanych zakupów, zwrócić bez „zamrażania” swoich środków na koncie, gdyż transakcja zostaje anulowana.

– Najświeższe badania potwierdzają trend, jakim jest wydłużenie sezonu zakupowego przed Świętami Bożego Narodzenia. To jasny sygnał, że Polacy nie tylko chcą uniknąć przedświątecznej gorączki zakupowej i podejmowania decyzji na ostatnią chwilę, ale również chcą rozłożyć zakupy w czasie, często nie sięgając w ten sposób po środki przeznaczone na inne cele. Dokonując transakcji z wykorzystaniem płatności odroczonych, zyskujemy możliwość odroczenia zobowiązań, bez nadwyrężania domowego budżetu w tak szczególnym momencie roku – mówi Piotr Szymczak, Dyrektor Operacyjny PayPo.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Fintech PayPo obsługuje płatności odroczone w 25 tys. polskich sklepów - także w wielu, które prowadzą sprzedaż stacjonarną. Wielu kupców korzysta z usług kup teraz, zapłać później oferowanych przez kilka takich instytucji jednocześnie. Konkurują one między sobą o klientów i oferują różne dodatkowe udogodnienia. W PayPo np. każdy zakup podlega Gwarancji Ochrony Kupującego, która chroni np. w przypadku nieotrzymania przesyłki.

Główne instytucje finansowe oferujące usługę kup teraz zapłać później w polskich sklepach i e-sklepach:

  • Allegro Pay
  • Cinkciarz Pay
  • DotPay
  • Klarna
  • PayU
  • Twisto

Zakupy na świąteczny stół i prezenty - za więcej niż teraz masz a bez dodatkowych kosztów

jak informuje Związek Banków Polskich – autor badania „Świąteczny portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta?” – przygotowując się do tegorocznych świąt, statystyczny Polak planuje wydać przeciętnie 1427 zł, z czego 500 zł przeznaczy właśnie na prezenty dla najbliższych. Co więcej, aż 64 proc. badanych potwierdziło, że w związku z aktualną sytuacją gospodarczą i rosnącą inflacją, planuje pewne ograniczenia w przedświątecznych wydatkach, a 30 proc. zadeklarowało, że – chcąc zrealizować swoje wszystkie świąteczne plany – będzie wspierało się zgromadzonymi oszczędnościami.

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

Oczywiście przesunięcie wydatków o jeden miesiąc mocno nas nie poratuje, ale zawsze jest jakimś rozwiązaniem, na którym można tylko zyskać, a na pewno się nie straci. W styczniu bowiem można w podobny sposób przesunąć o 30 dnia zapłatę za dużą część zakupów dokonanych właśnie w pierwszym miesiącu 2023 roku. I tak dalej – konsekwentnie przesuwając je w czasie dzięki wykorzystaniu swoistej 30-dniowej dźwigni finansowej, jaką stwarzają płatności odroczone.

To rada zresztą nie tylko dla korzystających z zakupów online, choć zakupy w sklepach internetowych robi już trzech na czterech Polaków; widząc sukces płatności odroczonych w sieci, tę formę zapłaty do swojego menu płatności coraz częściej dołączają też sklepy stacjonarne, a fintechy obsługujące je od strony płatności bezgotówkowych skrzętnie im tę usługę podsuwają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu