Nie masz pieniędzy na zapłatę podatku w terminie? Możesz wystąpić o odroczenie terminu zapłaty

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych jest możliwe, jeżeli nie możesz zapłacić w terminie podatku, zaległości podatkowych lub odsetek od zaliczek na podatek.
Odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych jest możliwe, jeżeli nie możesz zapłacić w terminie podatku, zaległości podatkowych lub odsetek od zaliczek na podatek. 123rf
Odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych jest możliwe, jeżeli nie możesz zapłacić w terminie podatku, zaległości podatkowych lub odsetek od zaliczek na podatek. Urząd decyzje podejmuje uznaniowo, przyznając prawo do zapłaty należności później. Nie ma gwarancji, że osoba wnioskująca takie prawo otrzyma. Zobacz, co zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wydania przez urząd pozytywnej decyzji.

Odpowiedni wniosek o odroczenie zapłaty podatku można złożyć:

  • osobiście w urzędzie
  • listownie
  • elektronicznie klikając tutaj.

Dlaczego urzędy zgadzają się na odroczenie terminu płatności podatku?

Urzędy zgadzają się na odroczenie terminu płatności podatku, gdy podatnik z powodów losowych nie jest w stanie regulować zaległości podatkowych lub gdyby je uregulował - znalazłby się w trudnej sytuacji bez możliwości zaspakajania swoich potrzeb materialnych i musiałby sięgnąć do środków pomocy od państwa.

Wniosek o odroczenie terminu zapłaty - kiedy złożyć?

Wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku należy złożyć przed upływem terminu zapłaty. Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie tego terminu - nie tylko powstanie zaległość podatkowa, ale także konieczne będzie zapłacenie odsetek za zwłokę.

Do którego urzędu skarbowego złożyć wniosek?

Jeżeli posiadasz przychód netto w wysokości poniżej 3 mln euro i prowadzisz:

  • jednoosobową działalność gospodarczą – wniosek należy złożyć urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania
  • osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej - wniosek należy złożyć urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podmiotu.

Jakie dokumenty warto załączyć do wniosku?

Do wniosku warto załączyć dokumenty uzasadniające prośbę, np.

  • oświadczenie aktualnej o sytuacji finansowej, majątkowej, rodzinnej
  • informacje o sytuacji finansowej (np. dane z okresowego bilansu, rachunku zysków i strat)
  • dokumenty, które mogą potwierdzać, że spłata zobowiązania we wnioskowanych terminach jest możliwa.

Załączanie takich dokumentów nie jest obowiązkowe, ale może sprawić, że organ rozpatrzy sprawę na korzyść wnioskującego. W przeciwnym razie rozstrzygnięcie odbędzie się w oparciu o materiał dowodowy, który zbierze sam organ. Dodatkowym ograniczeniem jest fakt, że organ może przyznać jedynie taką ulgę, o którą wnioskuje wnioskodawca.

Złożenie wniosku jest bezpłatne, chyba że składa je pełnomocnik – wówczas konieczne będzie zapłacenie opłaty skarbowej za pełnomocnictwo szczególne PPS-1. Wynosi ono 17 zł.

Wnioskujący otrzyma odpowiedź z urzędu, która może być:

  • przyznaniem prawa do odroczenia terminu zapłaty podatku
  • odmową
  • wezwaniem do uzupełnienia braków we wniosku.

Co zrobić, jeżeli urząd wyda decyzje odmowną?

Jeżeli urząd wyda decyzję odmowną, istnieje możliwość ponownego starania się o odroczenie terminu. Trzeba wtedy wskazać na nowe okoliczności, które przemawiają za przyznaniem odroczenia terminu zapłaty.

Od decyzji można się również odwołać. Jest na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie należy złożyć do dyrektora izby administracji skarbowej za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego wydającego niekorzystną decyzję.

Gdyby decyzja dyrektora izby administracji skarbowej również była niekorzystna, wówczas można zaskarżyć decyzję do sądu administracyjnego.

Co zrobić, jeżeli urząd wyda decyzje pozytywną?

Jeżeli urząd wyda decyzje pozytywną, konieczne będzie zapłacenie w terminie opłaty prolongacyjnej. Bez tego decyzja o przyznaniu ulgi stanie się nieważna (częściowo lub w całości). Ile wyniesie opłata, można obliczyć tutaj. Ministerstwo Finansów stworzyło w tym celu specjalny kalkulator.

Opłaty nie zapłacą, jeśli przyczyną wniosku był wypadek losowy lub klęska żywiołowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu