Możesz mieć węgiel złej jakości. Jak sprawdzić wartość opałową i kaloryczną węgla? Sezon grzewczy rozpoczęty

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Węgiel, którym palimy w piecu, może być dobrej lub złej jakości.
Węgiel, którym palimy w piecu, może być dobrej lub złej jakości. 123rf
Sezon grzewczy 2023/2024 już się rozpoczął. Z tego powodu wielu posiadaczy pieca na węgiel może zastanawiać się, jak ogrzewać efektywnie. Pomóc może w tym węgiel odpowiedniej, dobrej jakości. Jak rozpoznać, czy spełnia on wymogi i standardy, czy może jest złej klasy i gatunku?

Spis treści

Powietrze w Polsce jest bowiem jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a głównym tego źródłem jest właśnie „niska emisja”, pochodząca przede wszystkim z niewłaściwego spalania paliw niskiej jakości w przydomowych piecach. Ponadto taki węgiel daje mniej ciepła.

Wartość opałowa węgla. Po czym poznać dobry węgiel?

Wartość opałowa stanowi najistotniejsze kryterium przy zakupie węgla. Zwykle wyrażana jest w MJ/kg, co czytamy jako megadżule na kilogram. Zawiera się przeważnie w przedziale

  • od około 10MJ/kg - w przypadku węgla brunatnego
  • przez 17-19 MJ/kg - w przypadku niskokalorycznego węgla kamiennego,
  • do 20-25MJ/kg dla węgli kamiennych średniokalorycznych
  • do 25-30MJ/kg dla wysokokalorycznych węgli kamiennych.

Dla porównania - wartość opałowa węgla liściastego to ok. 14MJ/kg.

Niektórzy sprzedawcy zamiast wartości opalowej podają ciepło spalania, czyli energię ulegającą wyzwoleniu w czasie, gdy pali się węgiel.

Jeżeli produktem spalania jest para wodna - ciepłem spalania można nazwać także ciepło kondensacji pary wodnej.

Kaloryczność węgla. Jak sprawdzić jakość węgla, którym palimy w piecu?

Pewnym jest, że niezależnie do tego, jakie województwo zamieszkujemy czy na jaki rodzaj kotła się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, aby paliwo, z którego będziemy korzystać, pochodziło od sprawdzonego dostawcy. Jest to ważne nie tylko w kontekście zmniejszania emisji szkodliwych gazów, ale także oszczędności pieniędzy.

- Wstępny rekonesans w kwestii wyboru określonego paliwa do kotłowni przydomowej warto zrobić w internecie, gdzie znajdziemy opinie o określonych produktach oraz porównamy ich ceny. Jednym z kluczowych elementów, na który należy zwrócić uwagę, jest wartość opałowa, wyrażana najczęściej w MJ/kg, kJ/kg lub GJ/t. Przykładowo oznaczenie 25MJ/kg oznacza to samo co 25000kJ/kg lub 25GJ/t – tłumaczy Sławomir Wołyniec, prezes V-PROJECT SA, firmy będącej dostawcą węgla kamiennego dla energetyki zawodowej.

Jak dodaje, należy pamiętać, że im wyższa wartość opałowa - tym więcej energii z określonego paliwa otrzymamy.

- Wartość opałowa powinna być oznaczona w stanie roboczym Qir. Wartość ta wyrażona w stanie analitycznym będzie zwykle wyższa. Niektórzy sprzedawcy zamiast tego określają ciepło spalania, co nie jest tożsame z wartością opałową w stanie roboczym. Dokonując wyboru, dobrze jest wziąć pod uwagę lokalizację danego producenta, gdyż koszty transportu mogą mieć znaczący wpływ na finalną cenę – tłumaczy Sławomir Wołyniec, prezes V-PROJECT SA.

Zaznacza również, że poziom zawartości popiołu także stanowi ważny parametr.

- Im wyższy, tym więcej w popielniku pozostanie nam części, które nie uległy spaleniu. Poza tym producenci kotłów zalecają stosowanie węgla o określonym typie, częściach lotnych i spiekalności. Należy także ten fakt mieć na uwadze przy wyborze danego produktu – dodaje.

W kwestii wyboru wysokiej jakości peletu drzewnego dodatkowo warto jest zwrócić uwagę na certyfikaty takie, jak np. FSC, DIN plus i ENplus świadczące o przestrzeganiu ściśle określonych zasad jakości oraz o kwestiach ekologicznych.

W przypadku kotłów bez automatycznych podajników warto odejść od najbardziej popularnej metody rozpalania „od dołu” na rzecz metody „od góry”. To duża oszczędność paliwa, środowiska i własnego czasu.

Czy wystarczy węgla na zimę 2023/2024?

Jak wynika z danych udostępnionych przez CBOS, ubiegłoroczna zima dla wielu Polaków wiązała się z licznymi wyzwaniami. Ponad połowa badanych (54 proc.) obawiała się, że będzie miała problemy z ogrzaniem domu lub mieszkania.

- Dziś nie ma problemów z dostępnością węgla dla energetyki. Na rynku krajowym widzimy wręcz znaczące jego nadwyżki, szczególnie odsiewów o frakcji 0-10mm. Ceny już od samego początku roku 2023 sukcesywnie spadają, a trend ten mogłaby zatrzymać jedynie sroga zima – dodaje Sławomir Wołyniec.

Samodzielnie nie jesteśmy w stanie sprawdzić kaloryczności węgla, natomiast zajmują się tym specjalistyczne firmy. Dlatego przed zakupem warto zapytać się o to sprzedawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu