Mniej kupujemy nawet w dyskontach

marzena
archiwum
Sprzedaż detaliczna w lutym bieżącego roku. spadła o 0,8 procent – podał Główny Urząd Statystyczny.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan:
- Już w grudniu ubiegłego roku gospodarstwa domowe  zachowywały się inaczej niż zwykle, czyli nie wydawały tak dużo pieniędzy na zakupy świąteczne, jak w poprzednich latach.  W lutym br. nastąpiło załamanie sprzedaży w tzw. sklepach niewyspecjalizowanych, przede wszystkim dyskontach, ale także  hiper- i supermarketach, które posiadają marki własne. Konsumenci coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość, boją się utraty pracy. Obserwują, że wielu ich znajomych już jest bez pracy.

Gospodarstwa domowe zaczęły więc ograniczać zakupy nawet w dyskontach, bo doszły do wniosku, że co prawda jest tam taniej, ale zwykle przy okazji pobytu w takim sklepie, wydaje się o wiele więcej pieniędzy na zakup produktów, często nie zawsze potrzebnych.

Niższa skłonność gospodarstw do konsumpcji przełoży się na sytuację gospodarczą w pierwszym kwartale. Jest mało prawdopodobne, żeby w marcu, przed świętami  Wielkanocnymi, konsumpcja istotnie wzrosła.  Dlatego w pierwszych trzech miesiącach br. możemy się spodziewać spadku PKB w ujęciu rok do roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mniej kupujemy nawet w dyskontach - Echo Dnia

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Q
Quasimodoxxl
Nie ma pracy, nie ma pieniędzy, a jak nawet jest praca to najczęściej za marne grosze i też beż żadnej pewności czy ta firma nie padnie za miesiąc czy pół roku.  Ludzie więc   ograniczają wydatki do rzeczy najpotrzebniejszych, aby tylko jakoś przeżyć, bez perspektyw na lepszą przyszłość.  Takie są niestety efekty prywatyzacji.  Mnóstwo firm sprywatyzowano i co się z nimi stało?.  Większość wkrótce po prywatyzacjach przestało istnieć.  Pracownicy na bruk, firmę wyburzono, a plac sprzedano pod kolejny supermarket, który też już obecnie powoli zaczyna padać.  Jednym słowem czeka nas świetlana przyszłość.  Współczuje tylko takiej przyszłości tym, którzy obecnie wstępują w wiek produkcyjny, a w najlepszym przypadku mogą tylko liczyć na bezrobocie do 67 roku życia.  (Później już tylko sielanka - emerytura).
O
Obywatel
Menele to margines tego społeczeństwa. Problem w tym, że coraz ciężej jest tzw. normalnym ludziom, którym nie starcza na życie mimo że mają pracę.
B
By żyło się lepiej
Rząd dba o wszystkie firmy. Dlatego od stycznia podniósł składki na ZUS.
s
sum
po co robic jak opieka spoleczna daje kase wegiel talon na ubrania kartki obiadowe a menele pija i pala
t
to ja
Rozpocżąl sie ;zjazd po równi pochyłej; gospodarki polskiej.Tego nie da się zahamować w prosty sposób,musi być natychmiastowa zmiana prawa gospodarczgo,podatków ,podejścia urzędnikow do 3 milionow polskich malych firm a  może zmiana rządu ,ktory na potęgę utrudnia ich funkcjonowanie jakby nie wiedząc o tym,że to te firmy utrzymują ten kraj.Produkcja i zyski dużych firm,marketow,banków muszą byc opodatkowane podatkiem obrotowym z zakazem tzw.optymilizacji czyli robienia w hu..a naszego państwa.Stoimy wszyscy pod ścianą i to sa ostatnie dni by coś zrobić inaczej zginiemy i za pół roku bedzie jeden kwik  głodnych i rozpaczonych ludzi i to na wlasne życzenie.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu