Minister rozwoju i technologii traci cierpliwość do banków. Będzie interwencja w sprawie Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Powolne tempo rozpatrywania wniosków kredytowych wynika przede wszystkim z braków kadrowych w bankach.
Powolne tempo rozpatrywania wniosków kredytowych wynika przede wszystkim z braków kadrowych w bankach. Sylwia Dąbrowa / Polska Press
Zator w rozpatrywaniu kredytów w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 proc. nadal trwa. – Uważam, że tutaj dynamika działania banków jest niesatysfakcjonująca – powiedział Waldemar Buda w Radiu Zet. Szef resortu rozwoju zapowiada swoją interwencję w tej sprawie w Komisji Nadzoru Finansowego. Czy KNF może wpłynąć na banki? Co może sprawić, że ceny mieszkań spadną? Minister odpowiada.

Spis treści

Popularność Bezpiecznego kredytu 2 proc. nie spada

Ministerstwo Rozwoju i Technologii na początku września przekazało PAP najnowsze dane dotyczące popularności programu Bezpieczny kredyt 2 proc. Do końca sierpnia złożono blisko 42 tys. wniosków i podpisano ponad 5700 umów w ramach kredytu z dopłatą państwa do rat. Resort informuje dodatkowo, że założono ponad 2 tys. Kont Mieszkaniowych.

Problem w tym, że ilość złożonych wniosków wyraźnie rośnie z tygodnia na tydzień, a liczba podpisanych umów już niekoniecznie. Banki do dziś odczuwają niemały paraliż w swoich strukturach, dlatego przeciąga się zarówno okres oczekiwania na ocenę zdolności kredytowej, jak i czas rozpatrywania wniosków o wypłatę kredytu.

Minister rozwoju zapowiada interwencję

Minister rozwoju Waldemar Buda w Radiu Zet był pytany o procent podpisanych umów wobec wszystkich złożonych wniosków. Okazuje się, że nie jest to już nawet dwucyfrowy.

– Uważam, że tutaj dynamika działania banków jest niesatysfakcjonująca. Mam nadzieję, że będą one dochowywać terminów – odpowiadał Buda prosto z Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Przypomniał on, że zgodnie z prawem banki mają 21 dni na rozpatrzenie wniosku kredytowego, a obecnie ten termin jest mocno naruszany.

– Znam taki przypadek, gdzie dopiero po 18. dniu wezwano wnioskodawcę o uzupełnienie dokumentacji – dodaje.

Minister sugeruje także, że to efekt bardzo dużego „pierwszego rzutu”, co powinno z czasem przestać być tak dużym problemem z czasem. Szef resortu rozwoju sugeruje jednak, że to przede wszystkim banki powinny „dołożyć sił, którymi dysponują”.

– Myślę, że to niewłaściwe siły rzucone przez banki na obsługę tego programu i tutaj pewnie trzeba zmiany organizacyjnej wewnątrz banków, żeby tę sytuację poprawić. Zwrócę się do KNF, która weryfikuje działalność banków i ona może pytać o tę sytuację. Wiem też, że banki same się dostosowują, zwiększając swoje siły i moc – mówi Waldemar Buda.

Nie ma powodu, by mieszkania miały tanieć

Minister Buda jeszcze kilka dni temu mówił, że dla normalizacji cen domów i mieszkań w Polsce są potrzebne plany zagospodarowania przestrzennego, które zwiększą podaż działek pod budownictwo mieszkaniowe, szczególnie w dużych miastach.

– Zdrożały ceny prądu, roboczogodziny, materiałów budowlanych, działek, ponieważ nie ma planów zagospodarowania w dużych miastach. To z jakiego powodu miałyby tanieć mieszkania? – pyta minister w Radiu Zet.

Realną przestrzeń do obniżek cen mieszkań Waldemar Buda widzi tylko w dostępności działek, którą poprawi stworzone planów zagospodarowania przestrzennego na poziomie samorządów w Polsce.

Kredyty w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 proc. mają być udzielane do końca 2027 roku. Obecnie kredytu z rządową dopłatą udziela dziewięć banków: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem oraz VeloBank.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu