Masowe kontrole Urzędu Skarbowego. Sprawdź, czy też możesz dostać wezwanie do zapłaty

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
W 2021 roku skarbówka przeprowadziła blisko 16 000 kontroli skarbowych.
W 2021 roku skarbówka przeprowadziła blisko 16 000 kontroli skarbowych. Magdalena Pasiewicz / Polska Press
Urząd Skarbowy skontroluje nasze zeznania podatkowe za 2022 rok. Niemal dwa miesiące po złożeniu deklaracji i już po otrzymaniu zwrotu podatku sprawdzamy, kto może spodziewać się wezwania do zapłaty i za co? Wiemy też, jak uchronisz się przed karami w przyszłości.

Spis treści

Nowe ulgi podatkowe

W 2022 roku po raz pierwszy dostaliśmy możliwość skorzystania z niektórych ulg podatkowych. Z nowości obserwowaliśmy m.in.:

  • ulgę dla pracujących seniorów;
  • ulgę dla rodzin cztery plus;
  • ulgę dla osób powracających z zagranicy;
  • ulgę na stworzenie nowego produktu;
  • ulgę na terminal płatniczy;
  • ulgę na robotyzację.

PIT za 2022 rok był zatem pierwszym zeznaniem, w którym można było odliczyć te ulgi od podatku. Co ciekawe, z ulg tych można było skorzystać już w trakcie roku podatkowego. Wystarczyło oświadczenie u pracodawcy, który na koniec roku uwzględniał je w PIT-11, a urząd wypełniał nasze wstępne zeznanie z jego uwzględnieniem.

Fiskus skontroluje prawidłowość korzystania z ulg

Ministerstwo Finansów chce sprawdzić, ilu Polaków popełniło błędy w zeznaniach podatkowych, a szczególnej kontroli będą podlegać osoby, które skorzystały z nowych ulg.

Skarbówka spodziewa się największej ilości błędów w zeznaniach, które wypełniane były ręcznie oraz przez portale inne niż Twój e-PIT. W tym miejscach ciężej jest zauważyć błędy, nie są one też automatycznie wychwytywane przez system.

Problemem może być także automatyczne przedłużanie działania ulg w systemach państwowych. Część z nich mogła zostać automatycznie uwzględniona np. do końca roku, mimo że podatnikowi już wcześniej ulga przestała przysługiwać lub powinna zostać pomniejszona.

Wezwania do zapłaty za błędy w zeznaniach PIT

Urząd Skarbowy porówna dane choćby z PIT-11 z informacjami dostępnymi z urzędowych bazach. Jeśli odkryte zostaną błędy i okaże się, że podatnik skorzystał z ulgi, która mu się nie należała, otrzyma on wezwanie do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

W 2021 roku urzędy skarbowe przeprowadziły blisko 16 000 kontroli podatkowych, z czego zaledwie 11% dotyczyło podatku PIT. Większość z nas może zatem spać spokojnie i na przyszłość pamiętać, że portal Twój e-PIT to najlepsze miejsce do złożenia rocznego rozliczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu