Kupujesz polskie truskawki? Zwróć uwagę na ten ważny szczegół. Kiedy ceny truskawek zaczną spadać w 2023 roku? (WIDEO)

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– Truskawki w Polsce, z rodzimych plantacji są dostępne od połowy kwietnia, aż do października – mówi nam Albert Zwierzyński, doradca jagodowy. Ekspert przyznaje, że każdego roku, na polskim rynku pojawia się kilka nowych odmian tego owocu. Dlaczego sprawdzać kraj pochodzenia truskawek i na co zwrócić uwagę podczas zakupu truskawek? Sprawdź nasze wideo.

Spis treści

Kiedy jest sezon na polskie truskawki w 2023?

Truskawki kojarzymy z takimi miesiącami jak czerwiec i lipiec, czyli letnimi, słonecznymi, ale chciałem zwrócić uwagę, że truskawki w Polsce z rodzimych plantacji są dostępne od połowy kwietnia, aż do października i pierwszych przymrozków – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Albert Zwierzyński, doradca jagodowy. – Przez ten czas możemy się delektować pysznymi, polskimi owocami – dodaje.

– Takiego smaku, takiego aromatu jak polska truskawka, nie ma żadna inna na świecie – zaznacza Zwierzyński.
– Takiego smaku, takiego aromatu jak polska truskawka, nie ma żadna inna na świecie – zaznacza Zwierzyński. Grzegorz Dembinski/ Polska Press

Ekspert zapytany, dlaczego polskie truskawki są lepsze od tych importowanych z zagranicy, przede wszystkim zwraca uwagę na patriotyzm gospodarczy. – Są produkowane na polskiej glebie, przez polskich producentów, którzy mają wieloletnie doświadczenie oraz tradycję. Nie zapominajmy, że wiele gospodarstw jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie – mówi. – To także jest dopasowywanie produkcji do nowych odmian – dodaje.

Zwierzyński przyznaje, że każdego roku na polskim rynku pojawia się kilak nowych odmian truskawek. – One potrafią zaskoczyć wyglądem, smakiem, barwą, czy różnego rodzaju nutami, które możemy w nich wyczuć – tłumaczy. – Nie jestem w stanie podać konkretnej liczby ich odmian – zaznacza.

Jak podkreśla, w kreacji najnowszych odmian najważniejszy jest smak. – Osoby, instytucje, odpowiadające za wprowadzanie na rynek nowych odmian, z których później korzystają plantatorzy, sadząc je w swoich gospodarstwach, przede wszystkim zwracają uwagę na smak – przyznaje. – Skupiają się na preferencjach ostatniego konsumenta – dodaje.

– Tych smaków jest naprawdę bardzo dużo. Mogą być wymieszane między sobą, dlatego warto próbować różnych odmian i szukać „swojego smaku” – zachęca.

Jak rozpoznać polskie truskawki?

– Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Tutaj musimy wziąć pod uwagę kilka cech, ale jeśli miałbym podpowiedzieć jedną, to podczas zakupu truskawek warto zwrócić uwagę na szypułkę – podpowiada.

Zwierzyński wyjaśnia, że jeżeli truskawka była zerwana dzień wcześniej, po południu i następnego dnia chcemy ją kupić, to szypułka będzie jędrna, zielona. – Ten owoc swoim pięknem i świeżością, połyskiem, oddaje to, co ma najpiękniejsze w sobie – mówi.

Oczywiście zawsze możemy spytać sprzedawcę o kraj pochodzenia lub poszukać takiej informacji na opakowaniu. – Na opakowaniu powinny znajdować się kraj pochodzenia oraz odmiana. To dwie bardzo ważne informacje – tłumaczy i podkreśla, że na koniec to od konsumentów zależy, jaką truskawkę wybiorą.

– Takiego smaku i aromatu jak polska truskawka nie ma żadna inna na świecie – zaznacza. – Co ważne, badania pokazują, że Polacy chętnie sięgają po rodzime owoce – dodaje.

Co z cenami truskawek? Kiedy są najtańsze w roku?

Ekspert przyznaje w rozmowie z nami, że w tym roku powinniśmy się spodziewać dobrych zbiorów. Jednocześnie podkreśla, że jest to dość trudne pytanie, ponieważ truskawki możemy uprawiać w szklarniach, tunelach foliowych oraz otwartym polu. – Ta ostatnia metoda jest najpowszechniejsza i najpopularniejsza – dodaje.

– Tak jak wspomniałem wcześniej, po polskie truskawki możemy sięgać od kwietnia, nawet do października – zaznacza i dodaje, że w czerwcu i w lipcu ceny będą niższe. – Truskawek z każdym dniem jest coraz więcej i do połowy czerwca będzie ich bardzo dużo, a ich cena będzie spadać – mówi.

Na rynku hurtowym w Broniszach, pod koniec kwietnia importowane truskawki w hurcie można było kupić od 9 do 12 zł za kilogram. Pierwsze polskie odmiany pod koniec kwietnia ubiegłego roku kosztowały od 18 do 22 złotych. Obecnie, udając się do Bronisz, zapłacimy w hurcie 12-18 zł za kilogram.

Często europejskie truskawki są przesypywane do łubianek i sprzedawane jako polskie. Rok temu resort rolnictwa informował o działaniach w tym zakresie. Ówczesny minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zainterweniował w tej sprawie, kierując kontrole do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – możemy przeczytać w artykule na Strefie Agro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu