Koszty ataków hakerskich wystrzeliły. Ekspert: Sektor finansowy jest drugim, najbardziej narażonym na ataki hakerskie

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
– Sektor finansowy jest drugim najbardziej narażonym na ataki hakerskie – mówi nam Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. Jednocześnie Polska, w dużej mierze z powodu trwających działań wojennych na wschodzie, zajęła wiosną tego roku szóste miejsce w zestawieniu najczęściej atakowanych krajów.

– Sektor finansowy jest drugim, najbardziej narażonym na ataki hakerskie – mówi nam Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. – Odpowiedź na tego typu ataki jest procesem, w którym jednym z krytycznych elementów jest świadomość i i wiedza tego, że nasza obecność na szeroko rozumianym rynku IT jako klientów, konsumentów, czy odbiorców generuje potencjalne zagrożenie – dodaje.

– Należy podnieść tę świadomość, poziom wiedzy na temat zagrożeń wynikających z cyberbezpieczeństwa – podkreśla.

Ochrona zdrowia, sektor finansowy oraz farmaceutyczny

Jak wynika z raportu Ponemon Institute z 2021 roku, we współpracy z IBM Security, obejmującym 537 przypadków naruszeń z 17 krajów wskazano, że w latach 2020-2021 średni całkowity koszt naruszenia danych zwiększył się o prawie 10 proc. Był to największy wzrost kosztów w ciągu jednego roku na przestrzeni 17 analizowanych lat.

W podziale na branże najbardziej kosztowne były przypadki naruszenia danych, do których dochodziło w ochronie zdrowia (9,23 mln USD). Kolejne miejsca zajęły sektor finansowy (5,72 mln USD) oraz farmaceutyczny (5,04 mln USD). Choć ogólne koszty naruszeń ponoszone w branży handlowej, medialnej, hotelarskiej i w sektorze publicznym były niższe, to znacząco wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim.

Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów

Raport IBM wskazuje, że zdecydowana większość (83 proc.) badanych podmiotów doświadczyło więcej niż jednego ataku podczas swojej działalności. Skutki włamań są odczuwalne w dłuższym okresie i mają tendencję wzrostową – prawie połowa (50 proc.) kosztów naruszeń jest ponoszonych ponad rok po incydencie. Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów.

– Średni czas od wycieku do jego wykrycia to około 6 miesięcy. W tym czasie organizacja jest narażona na niekontrolowany wyciek informacji i zasobów. Zdarza się, że wiadomości z żądaniem okupu wysyłane są dopiero po roku od włamania – tłumaczy z kolei Krzysztof Wójtowicz, dyrektor sprzedaży w ICsec S.A.

Polska zajęła wiosną tego roku szóste miejsce w zestawieniu najczęściej atakowanych krajów

Według danych, z przełomu maja i czerwca br., z raportu Check Point Research, podmioty w naszym kraju są atakowane średnio 938 razy w tygodniu. Tendencja wzrostowa jest wyraźna - wynosi 35 proc. w porównaniu ze styczniem 2022 roku.

Polska, w dużej mierze z powodu trwających działań wojennych na wschodzie, zajęła wiosną tego roku szóste miejsce w zestawieniu najczęściej atakowanych krajów. Wyprzedzają nas jedynie Węgry, Cypr, Słowacja, Estonia i Białoruś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu