Korzystasz z tej aplikacji? Uważaj, możesz paść ofiarą cyberprzestępców! Jak działają hakerzy?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z WhatsAppa korzystają ludzie na całym świecie, sięga po niego zarówno młodzież, jak i seniorzy. Niestety doskonale wiedzą o tym także cyberprzestępcy.
Z WhatsAppa korzystają ludzie na całym świecie, sięga po niego zarówno młodzież, jak i seniorzy. Niestety doskonale wiedzą o tym także cyberprzestępcy. 123RF
Z komunikatora WhatsApp korzystają ponad 2 miliardy osób na całym świecie. Jest też niezwykle popularny w Polsce. Eksperci przestrzegają, że na różne metody oszustw narażeni są praktycznie wszyscy użytkownicy WhatsAppa.

Spis treści

Najnowsze zagrożenia na komunikatorze WhatsApp

W ostatnim czasie eksperci ESET zdemaskowali dziesiątki witryn, podszywających się pod popularne komunikatory. Okazuje się, że cyberprzestępcy wzięli na celownik głównie użytkowników systemów Android i Windows, korzystających z WhatsAppa i Telegrama, atakując ich za pośrednictwem zainfekowanych wersji tych aplikacji.

Jak wyjaśniają eksperci, złośliwe oprogramowanie odczytywało wiadomości w komunikatorach, a nawet dane ze schowków i zrzutów ekranów zaatakowanych użytkowników m.in. kradnąc dzięki temu kryptowaluty. Przestępcy celowali przede wszystkim w użytkowników chińskojęzycznych, ale opracowali bardzo złożony i innowacyjny mechanizm ataku, więc można przypuszczać, że będzie on powtarzany i modyfikowany w przyszłości.

Jak nie dać się nabrać na zainfekowane aplikacje?

Instaluj tylko aplikacje z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł, takich jak sklep Google Play i nie przechowuj niezaszyfrowanych zdjęć ani zrzutów ekranu zawierających poufne informacje na swoim urządzeniu. Jeśli podejrzewasz, że zainstalowałeś zainfekowaną wersję aplikacji, ręcznie usuń ją ze swojego urządzenia i pobierz oryginalną aplikację z Google Play lub bezpośrednio z oficjalnej strony internetowej. Pamiętaj, że jedyna oficjalna wersja WhatsApp dla Windows jest obecnie dostępna w sklepie Microsoft – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Powszechne mechanizmy oszustw na WhatsApp popularne także w Polsce

Eksperci przestrzegają, że na różne metody oszustw narażeni są praktycznie wszyscy użytkownicy WhatsAppa. W grudniu 2022 roku ujawniono, że w tzw. dark webie (ukrytej części internetu), została wystawiona na sprzedaż baza danych z ponad 500 milionami kont WhatsApp.

Najpopularniejsze metody, po jakie nieprzerwanie sięgają cyberprzestępcy:

  1. „Smishing” i niechciane kody weryfikacyjne.
  2. „Cześć mamo!” albo „Kocham Cię!” – czyli phishing i catfishing.
  3. Fałszywe ankiety, loterie i kampanie reklamowe.

– Komunikatory skracają dystans i mogą sprawiać mylne wrażenie rozmowy z osobą o dobrych intencjach. Warto jednak pamiętać o naczelnej zasadzie: nigdy nie dzielmy się za pośrednictwem WhatsAppa żadnymi osobistymi informacjami z ludźmi, których nie znamy oraz nie klikajmy w link od nieznanych nadawców. Wszelkie prośby o przelewy, nawet od bliskich, powinniśmy bezpośrednio z nimi weryfikować niezależnym kanałem komunikacji, a okazje wyglądające zbyt dobrze, aby były prawdziwe – najpewniej takie właśnie są – przestrzega Sadkowski.

W galerii wyjaśniamy, na czym polegają wymienione metody i jak się zachować:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu