Kapitał ucieka z Europy. 4,4 mld dolarów w jeden tydzień!

Mateusz Adamkiewicz/AIP
Wojciech Barczyński
Według najnowszych danych Bank of America Merill Lynch tylko w ostatnim tygodniu z Europy uciekł kapitał o wartości 4,4 miliarda dolarów. Był to już 22 tydzień z rzędu, kiedy inwestorzy wycofywali się ze Starego Kontynentu.

Brexit oczywiście przyspieszył ten proces, ale nie jest zatem główną przyczyną słabości europejskich parkietów.
Przyczyn słabości można upatrywać w problemach sektora bankowego, które są znane od wielu miesięcy, chociaż ponownie to Brexit na dobre przesądził o tym, że inwestorzy zaczęli się obawiać złych kredytów. Wielka Brytania zanotowała 10 odpływ kapitału w ostatnich 11 tygodniach – tym razem odpłynęło 1,1 miliarda dolarów, czyli najwięcej od stycznia 2015 roku. Gdzie zatem płynie kapitał? 0,1 miliarda dostało się na rynki wschodzące, ale jest to suma nieistotna, a poza tym to pierwszy napływ od miesiąca. 3,3 miliarda dolarów napłynęło do USA – najwięcej od 13 tygodni. Spółki w Stanach Zjednoczonych są obecnie bardzo drogo wyceniane, a dodatkowo od dwóch lat rynek znajduje się w konsolidacji, a nie w trendzie wzrostowym. Mimo wszystko inwestorzy akcyjni wolą kupować drogie akcje w Stanach Zjednoczonych, niż ryzykować w niepewnej Europie, gdzie akcje również nie są tanie. Hossa w USA może się nie podobać, ale po prostu na razie nie ma lepszej alternatywy, a środki z portfela trzeba gdzieś ulokować.

Bańka na obligacjach

Na rynku obligacji warto odnotować 3,4 miliarda dolarów, które napłynęły na rynki wschodzące – to największa suma odkąd zbierane są dane (2004 rok). Nieuchronnie zbliża się kolejna runda luzowania polityki monetarnej na świecie, a Stany Zjednoczone nie podwyższą stóp procentowych – to powoduje, że inwestorzy szukają jakichkolwiek obligacji, które są oprocentowane. Według danych BofA ML wartość ujemnie oprocentowanych obligacji na świecie wynosi już 12,9 biliona dolarów, czyli 29 proc. wszystkich papierów. W tym przypadku ponownie możemy mówić o swego rodzaju bańce, ale przy obecnej polityce banków centralnych inwestorzy ponownie nie mają wyjścia i po prostu płyną z prądem.
Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych HFT Brokers

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu