Jastrzębia retoryka członków EBC wspiera euro

Roman Ziruk, Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
Ostatnie godziny przyniosły umocnienie euro w relacji do głównych walut. Wzrosty na wspólnej walucie są związane z komentarzami członków EBC, które sugerują, że bank centralny w najbliższym czasie powinien ogłosić zakończenie programu luzowania ilościowego (QE).

W swojej ostatniej wypowiedzi główny ekonomista EBC, Peter Praet stwierdził, że członkowie banku centralnego podczas spotkania w przyszłym tygodniu będą dyskutowali nad tym, czy należy stopniowo wygaszać program QE. Prezes duńskiego banku centralnego, Klaas Knot ogłosił z kolei, że “odpowiednim” byłoby ogłoszenie zakończenia programu QE w niedalekiej przyszłości, w kontekście perspektyw wzrostu inflacji i faktu, iż jej dynamika jest w mniejszym stopniu zależna od stymulacji ze strony banku centralnego.

Zwrot w retoryce ze strony reprezentantów EBC nastąpił po ostatnim wzroście inflacji. Dynamika cen podskoczyła z poziomu 1,2% do 1,9% w maju, z kolei bazowa dynamika cen podskoczyła z poziomu 0,7% do 1,1% rocznie.

SYTUACJA WE WŁOSZECH NADAL WPŁYWA NA RYNEK

Wczorajszy dzień był stosunkowo mieszany dla euro. Wspólna waluta z jednej strony zyskiwała na słabości dolara amerykańskiego, z drugiej natomiast cierpiała nieco ze względu na wzrost ryzyka we Włoszech po zapowiedziach nowego, populistycznego premiera, które trudno nazwać “fiskalnie odpowiedzialnymi”.

Świeżo desygnowany premier kraju, Giuseppe Conte w trakcie przemówienia w Senacie, które towarzyszyło wotum zaufania dla nowego rządu nieco zaskoczył rynki finansowe. Z jednej strony pozytywnie wyrażał się na temat relacji z “Europą”, próżno w jego wypowiedzi było szukać wątków sugerujących, że Italia rozważa opuszczenie UE, czy bloku walutowego. Z drugiej natomiast Conte szokował planami prowadzenia bardzo ekspansywnej polityki fiskalnej. Nowy premier wspominał zarówno o wzroście wydatków państwa, jak i obniżeniu podatków, w swojej wypowiedzi informując również o planie wprowadzenia programu, który mógłby być włoską wersją dochodu podstawowego.

Wzrost ryzyka ponownie dostrzegalny był we wzroście rentowności włoskich obligacji. Rentowności 2-letnich papierów podskoczyły z okolic 0,8% do ok. 1,4%, obecnie znów jednak znajduje się w okolicy 1%. Skok może wydawać się duży, jednak w niczym nie przypomina wyprzedaży, z którą mieliśmy do czynienia w początkach ubiegłego tygodnia.

Ograniczona reakcja rynków sugeruje, że niespecjalnie przejęły się one populistycznymi zapowiedziami. Ich realizacja wiązałaby się z istotnym zwiększeniem włoskiego deficytu i pogorszeniem zaufania do kraju, przekładającego się na wzrost kosztów obsługi włoskiego długu, a na to populiści raczej nie mogą sobie pozwolić.

Dzisiaj uwagę inwestorów nadal powinna zwracać sytuacja we Włoszech. Nowy premier będzie dziś przemawiał w niższej izbie parlamentu, która będzie głosować nad wotum zaufania dla nowego rządu (powinna to być formalność, koalicja populistów ma bowiem większość w niższej izbie).

POLSKI ZŁOTY

Krajowa waluta w relacji do dolara amerykańskiego i euro zakończyła wczorajszy dzień w okolicy poziomów na których go rozpoczęła. Złoty nieco osłabił się natomiast w parze z funtem brytyjskim (o ok. 0,6%), nie było to jednak związane z wewnętrzną słabością PLN. GBP zyskiwał również w parze z głównymi walutami, wspierany przez dobre dane PMI opisujące aktywność w brytyjskim sektorze usług w maju.

Wczorajszy dzień nie obfitował w dane z krajowej gospodarki. Wtorek pod tym względem zapowiada się podobnie. Dziś jednak warto będzie zwrócić uwagę na konferencję po spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej – interesujące będzie przede wszystkim to, czy RPP odniesie się do zmian w europejskich gospodarkach (poprawy otoczenia inflacyjnego i pogorszenia perspektyw wzrostu) i ewentualnego wpływu tych zmian na krajową gospodarkę i politykę monetarną prowadzoną przez NBP.

Jeśli sytuacja na Półwyspie Apenińskim będzie się uspokajać, a siła dolara amerykańskiego będzie trzymana w ryzach, wspólna waluta i złoty powinny zyskiwać. Pole do umocnienia nadal jest spore, biorąc pod uwagę, że europejskie aktywa (i bardziej „ryzykownych” krajów strefy euro i krajów CEE) wyprzedawane właśnie m.in. ze względu na wzrost ryzyka na południu Europy nadal pozostają na relatywnie niskich poziomach.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Artyści zarabiają głównie na imprezach budżetowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu