Jak wybory do Kongresu mogą wpłynąć na rynek walutowy?

Enrique Diaz-Alvarez, Ebury
Enrique Diaz-Alvarez, analityk Ebury Polska
Enrique Diaz-Alvarez, analityk Ebury Polska Ebury
6 listopada poznamy wyniki wyborów uzupełniających do amerykańskiego Kongresu. O ile historycznie nie jest to wydarzenie, które istotnie wpływało na rynki walutowe, wynik tych konkretnych wyborów może mieć stosunkowo znaczące implikacje.

Od czasu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych w styczniu 2017 roku kurs dolara amerykańskiego zależał w takim samym stopniu od działalności Rezerwy Federalnej jak i od sytuacji politycznej w kraju.

Gwałtowne umocnienie USD po zwycięstwie Trumpa w wyborach w 2016 roku wynikało z oczekiwania na obniżki podatków, które prezydent USA ostatecznie zatwierdził w grudniu 2017 roku. Na początku ubiegłego roku kurs dolara amerykańskiego ważony udziałem poszczególnych krajów w handlu zagranicznym USA umocnił się do najwyższego poziomu od czternastu lat – inwestorzy oczekiwali, że bodziec fiskalny wprowadzony przez Donalda Trumpa przełoży się na szybszy wzrost PKB oraz w rezultacie na bardziej agresywne tempo podwyżek stóp procentowych FOMC. Ostatnie miesiące sugerują, że oczekiwania te zrealizowały się.

Przeczytaj także:

Obniżka podatków, którą wprowadzono pod koniec ubiegłego roku, przyczyniła się do tego, że wzrost PKB w ujęciu zanualizowanym w drugim kwartale 2018 roku był najwyższy od czterech lat. Również w trzecim kwartale br. dane o wzroście gospodarczym były lepsze niż zakładał konsensus – łącznie w obu wymienionych kwartałach dynamika produktu krajowego brutto była najszybsza od 2014 roku. Stabilny wzrost gospodarczy jak i dobra kondycja rynku pracy sugerują, że Rezerwa Federalna najpewniej zdecyduje się po raz kolejny podnieść stopy procentowe w grudniu bieżącego roku. Oznaczałoby to w sumie cztery podwyżki w 2018 roku, czyli ich największą od 12 lat liczbę w pełnym roku kalendarzowym.

Według zapowiedzi Trumpa, po listopadowych wyborach zaproponowana zostanie kolejna tura obniżek podatków – prezydent sugeruje m.in. obcięcie o 10% podatku dochodowego dla klasy średniej. Stąd wybory do Kongresu nabierają jeszcze większego znaczenia w kontekście rynku walutowego.

W nadchodzących wyborach wymieniony zostanie cały 435-osobowy skład Izby Reprezentantów oraz 35 z 100 miejsc w Senacie. Obecnie Republikanie kontrolują obie izby Kongresu. O ile nie zapowiada się, aby Republikanie mieli stracić wpływy w Senacie, istnieje rosnąca obawa, że w wyniku listopadowych wyborów przestaną mieć większość w niższej izbie Kongresu. Większość sondaży przedwyborczych daje niewielką przewagę Demokratom – ostatni sondaż YouGov sugeruje, że 43% głosów zostanie oddanych na Republikanów, czyli partię Donalda Trumpa; według tego samego sondażu Partia Demokratyczna ma otrzymać 47% wszystkich głosów. Z kolei według danych służącego do zakładania się o wyniki wydarzeń politycznych portalu PredictIt wynika, że 70% użytkowników zakłada przejęcie kontroli nad Izbą Reprezentantów przez Demokratów. Natomiast jeszcze wyższe jest, obliczane w ten sposób, prawdopodobieństwo utrzymania władzy nad Senatem przez Partię Republikańską – szacowane jest ono na 90%.

Obejrzyj wideo:

Jeżeli chcemy bogatego i rozwiniętego państwa, to nie możemy wyganiać swoich pracowników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu