Jak Polacy oceniają członkostwo w UE? Jest nowe badanie Eurobarometr

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Według najnowszego badania Eurobarometr, pozytywny obraz Unii Europejskiej ma nieco ponad połowa badanych w Polsce. Ponad jedna trzecia Polaków ma neutralne podejście do UE, a 11 procent ocenia ją negatywnie. W maju będziemy obchodzić 20-lecie członkostwa Polski w Unii.

Spis treści

Stosunek do Unii Europejskiej mieszkańców krajów członkowskich

W opublikowanym przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego (w Polsce 9 czerwca), zaprezentowano nowe badanie Eurobarometr, prezentujące wiedzę i podejście mieszkańców krajów członkowskich do nadchodzącego głosowania.

Europejczyków zapytano również o ich nastawienie do samej Unii Europejskiej. Respondentom zadano pytanie: Ogólnie, Unia Europejska tworzy obraz bardzo pozytywny, w miarę pozytywny, neutralny, raczej negatywny czy wybitnie negatywny?

W przypadku Polski, wyniki prezentują się następująco (po zsumowani razem opcji pozytywnych i negatywnych):

  • Pozytywny – 51 procent

  • Neutralny – 38 procent

  • Negatywny – 11 procent

Z kolei średnia dla wszystkich 27 krajów członkowskich UE prezentuje się tak:

  • Pozytywny – 47 procent

  • Neutralny – 36 procent

  • Negatywny – 17 procent

Jak oceniamy członkostwo w Unii Europejskiej?

Najbardziej pozytywne nastawienie do UE odnotowano w Portugalii, gdzie odsetek pozytywnych odpowiedzi wyniósł 69 procent, a także w Irlandii i Szwecji (67 procent). Z kolei najbardziej najmniej takich opinii było w Czechach (33 procent przy 32 procent negatywnego odbioru UE) oraz w Austrii i Francji.

Padło także pytanie o to, jak respondenci oceniają samo członkostwo w Unii Europejskiej. W Polsce 60 procent wskazało, że jest to dobra rzecz, 28 procent odpowiedziało, że nie jest ono ani dobre ani złe, a jako złe wskazało je 14 procent.

Polskie wyniki są bardzo podobne do średniej unijnej, gdzie jest taki sam odsetek uważających członkostwo za dobrą rzecz, o 1 punkt procentowy więcej osób nie uznających ten ani za złą ani za dobrą rzecz i o dwa punkty mniej widzących bycie w UE za zło. Ponadto, w przypadku średniej dla całej 27-ki, jest jeden procent osób, które udzieliły odpowiedzi nie wiem.

Możliwa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Mieszkańcy krajów unijnych zostali również spytani o prawdopodobieństwo, że wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Aż 71 procent deklaruje, że jest duża szansa, że zagłosują (wybrali numery od 7 do 10 na 10-stopniowej skali). 13 procent wybrało opcję pośrednią (numery 5-6), 14 procent nie weźmie udziału (wybrali od 1 do 4). 1 procent nie wie, czy będzie uczestniczyć w wyborze eurodeputowanych.

W Polsce ten wskaźnik wynosi 70 procent, opcję neutralną wybrało 18 procent, a 12 procent nie zamierza głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca.

1 maja 2024 roku Polska, a także dziewięć innych państw (Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry) będą świętować 20. rocznicę integracji z Unią Europejską.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak Polacy oceniają członkostwo w UE? Jest nowe badanie Eurobarometr - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu