Ile wynosi średnia krajowa w Polsce? GUS opublikował najnowsze informacje. „Mocne dane za listopad"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r.  wyniosło 6857,96 zł[/b] (brutto).
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6857,96 zł[/b] (brutto). Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. w porównaniu z listopadem 2021 r. było wyższe o 13,9 proc. i wyniosło 6857,96 zł (brutto) – poinformował we wtorek GUS. – To jednak o 3,5 pkt procentowego wolniej niż inflacja. W efekcie przeciętna pensja pozwala kupować coraz mniej – zaznaczają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wynagrodzenia rosną w tempie 13,9 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. w porównaniu z listopadem 2021 r. było wyższe o 13,9 proc. i wyniosło 6857,96 zł (brutto). Względem października 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 2,5 proc. – poinformował we wtorek główny Urząd Statystyczny.

Jednak jak zaznaczają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wynagrodzenia rosną o 3,5 pkt procentowego wolniej niż inflacja. – W efekcie przeciętna pensja pozwala kupować coraz mniej. Taki trend utrzyma się przez większość 2023 r. Dopiero w IV kwartale wynagrodzenia zaczną rosnąć w tempie zbliżonym do inflacji – wyjaśniają.

Jednocześnie zaznaczają, że Miesięczny Indeks Koniunktury wskazuje, że 29 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększanie wynagrodzeń. To, ich zdaniem, efekt dużej podwyżki minimalnego wynagrodzenie na początku roku. – Badania Randstad wskazują, że to ważny czynnik dla około 80 proc. podwyżek – wskazują.

Zatrudnienie w górę

GUS przekazał również dane dotyczące zatrudnienia w Polsce. – W listopadzie 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z listopadem 2021 r. było wyższe o 2,3 proc. i wyniosło 6507,5 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,1 proc.) – podano w komunikacie.

– Mocne dane (produkcja, zatrudnienie i płace) z Polski za listopad, spójne z poprawą sentymentu w Niemczech. Z jednej strony szok inflacyjny działa negatywnie, ale z drugiej pozytywnie odblokowanie dostaw, zmniejszenie obaw o niedobory surowców, realizujemy "stare" zamówienia – komentują ekonomiści Banku ING.

– Deflacja optymizmu łączy się z rynkiem pracy. Uważamy, że w tym spowolnieniu pozostanie mocny. Spadki zatrudnienia będą głównie obejmować podmioty małe (lub likwidację 1os firm), będzie spora rotacja. Innymi słowy: sporo frykcji – wskazują z kolei ekonomiści mBanku.

Rynek pracy w Polsce zgodnie z oczekiwaniami nadal w dobrej kondycji. Zatrudnienie w ciągu roku wzrosło o 2,3 proc. Nic nie wskazuje, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Rynek pracy nadal jest odporny na zbliżające się spowolnienie. Są branże, których dotyka problem braku rąk do pracy, jak np. IT – wskazuje w przesłanym nam komentarzu Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

Zdaniem eksperta koniec roku przyniesie prawdopodobnie ponowny minimalny wzrost. – W skali roku może to być wynik zbliżony do tego z listopada. Pewnych spadków możemy oczekiwać dopiero w marcu, co będzie z kolei wynikiem początku zatrudniania uchodźców z Ukrainy, a tym samym wyższym punktem odniesienia – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu