Ile można zarobić na stażu? Podajemy konkretne przykłady. Możesz być zaskoczony stażem w takich miejscach

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W Dzierżążnie w powiecie kartuskim w pomorskim szukają pracownika biurowego. Będzie on odpowiedzialny za m.in.:- rejestrowanie pism wychodzących i przychodzących;- przygotowanie korespondencji do wysłania;- kierowanie klientów do odpowiedniego pracownika firmy;- nadzorowanie umówionych terminów spotkań prezesa.Czas trwania stażu przewidziany jest na 6 miesięcy. Stypendium brutto wyniesie 1 565 zł.
W Dzierżążnie w powiecie kartuskim w pomorskim szukają pracownika biurowego. Będzie on odpowiedzialny za m.in.:- rejestrowanie pism wychodzących i przychodzących;- przygotowanie korespondencji do wysłania;- kierowanie klientów do odpowiedniego pracownika firmy;- nadzorowanie umówionych terminów spotkań prezesa.Czas trwania stażu przewidziany jest na 6 miesięcy. Stypendium brutto wyniesie 1 565 zł. unsplash
Staż – dla kogo to jest i jak go dostać? Jak się okazuje, staż to nie to samo co praktyka. Ma nieco inny cel, czyli podniesienie naszych kwalifikacji zawodowych. Staże bywają różnego rodzaju. Te z Urzędu Pracy różnią się znacząco od tych ogłaszanych przez firmy prywatne. Jakie warunki należy spełnić, by móc się starać o staż? Sprawdzamy i podajemy, ile można na stażu zarobić.

Spis treści

Czym się różni staż od praktyki? Takie są najważniejsze rozbieżności

Praktyki są elementem edukacji i pojawiają się już w szkołach ponadpodstawowych. Chodzi w nich o to, aby uczeń lub student mógł od praktycznej strony poznać dany zawód, lub profesję, a także samemu sprawdzić, jak się czuje w danym miejscu pracy.

Praktyki zwykle są bezpłatne. Płatne praktyki przeważnie zleca Urząd Pracy. Praktyki odbywają się w oparciu o umowę trójstronną, którą podpisuje nie tylko zakład pracy i praktykant, ale także szkoła, uczelnia lub Urząd Pracy.

Staże przeznaczone są dla osób, które mogą podjąć się już zawodowych obowiązków w pełnym, 8-godzinnym wymiarze dnia pracy. W stażach nie chodzi o zapoznanie i oswojenie się z daną branżą, ale o zdobycie konkretnych umiejętności. Jeżeli za staż nie płaci pracodawca – wynagrodzenie możemy otrzymywać w formie stypendium wypłacanego z Funduszu Pracy.

Oznacza to, że na stażu możemy zarobić. Czy są to duże pieniądze i ile dokładnie? W zależności od tego, czy staż będzie się odbywać w prywatnej firmie, będzie z Urzędu Pracy czy z uczelni – będzie inaczej traktowany przez przepis prawa pracy.

Poniżej przedstawiamy przykłady ofert staży.

Staż – jak go zdobyć? Takie są zasady stażu z Urzędu Pracy

Staż z urzędu pracy jest jedna z form aktywizacji zatrudnionych. Ma na celu podniesienie ich kwalifikacji i w ten sposób pomóc w wyjściu z bezrobocia. To także ułatwienie startu kariery zawodowej.

Na staż z Urzędu Pracy może zostać skierowany zarejestrowany bezrobotny. Dotyczy to jednak tylko staży trwających do pół roku. Osoby, które nie ukończyły jeszcze 30 lat, mogą dostać staże trwające nawet 1 rok.

Aby dostać się na staż z urzędu pracy należy:

  • zarejestrować się jako bezrobotny,
  • wypełnić wniosek o staż, który otrzymamy w urzędzie,
  • można również załączyć CV i list motywacyjny.

Podstawą prawną jest rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych. Regulamin urzędu pracy urzędu pracy może również regulować pewne kwestie. Wynika to z faktu, że część zasad stażu poszczególne jednostki mogą ustalać samodzielnie.

Z zaproponowanego stażu przez urząd można również zrezygnować. Aby nie stracić statutu osoby bezrobotnej - trzeba będzie podać, czym taka decyzja została spowodowana. Może być to np. sytuacja, ze staż nie spełnia naszych oczekiwań. Może się okazać w trakcie, że zajmujemy się czymś zupełnie innym, niż kierunek, w którym chcieliśmy się rozwijać.

Ze stażu bez konsekwencji możemy też zrezygnować, gdy dostaniemy inną pracę lub zajdziemy w ciążę, co uniemożliwi wykonywanie obowiązków zawodowych.

Staż w firmie prywatnej – gdzie go szukać i jak znaleźć?

Jest również możliwość samodzielnego znalezienia firmy i zaproponowania kierownictwa podjęcia się stażu. Potem można zgłosić to do urzędu pracy.

Niektóre firmy same ogłaszają się z propozycjami staży. Można je znaleźć wśród ofert pracy na portalach. Popularną formą jest również ogłaszanie konkursów o staż wśród studentów na uczelniach wyższych. Co ciekawe – aby wziąć udział w konkursie, nie zawsze koniecznie trzeba być studentem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu