Grupa Orlen wybuduje nowe farmy OZE w Wielkopolsce! Wyprodukują energię dla 80 tys. gospodarstw

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Farmy pokryją zapotrzebowanie na energię ok. 80 tys. gospodarstw domowych.
Farmy pokryją zapotrzebowanie na energię ok. 80 tys. gospodarstw domowych. 123rf.com/grzejan
Grupa Orlen tym razem poprzez spółkę Energa stawia na odnawialne źródła energii. W powiecie tureckim w Wielkopolsce powstaną dwie farmy fotowoltaiczne — informują władze spółki w komunikacie. A to nie koniec inwestycji w tym regionie.

Spis treści

Orlen inwestuje w OZE to kontynuacja strategii

Grupa Orlen informuje, że spółka Energa Green Development (EGD) podpisała przedwstępne umowy inwestycyjne z docelowym odbiorcą aktywów, Energą Wytwarzaniem i wydała polecenie rozpoczęcia prac budowlanych dla nowych farm fotowoltaicznych o łącznej docelowej mocy ok. 68 MW.

W ten sposób inicjujemy początek realizacji portfela własnych projektów OZE o łącznej mocy sięgającej obecnie 600 MW – wskazał cytowany w komunikacie prezes EGD Szymon Wojnicki.

Jak podano, PV Mitra (ok. 65,6 MW) i PV Żuki (ok. 2,4 MW) to projekty typu green field (czyli realizowane „od zera”), których zakończenie planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Grupa Orlen wskazuje, że obie inwestycje zaprojektowano w oparciu o najnowsze dostępne technologie, przy zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa obsługi oraz z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności.

Oba nowe farmy OZE zlokalizowane mają zostać w powiecie tureckim w Wielkopolsce, w sąsiedztwie działających już aktywów Energi:

  • farmy wiatrowej Przykona o mocy 31 MW
  • instalacji fotowoltaicznej - PV Gryf o mocy ok. 25 MW
  • instalacji fotowoltaicznej - PV Przykona o mocy ok. 1 MW

Realna redukcja emisji gazów cieplarnianych

Zgodnie z szacunkami Grupy Orlen PV Mitra i PV Żuki wraz ze źródłami OZE będącymi już w eksploatacji w powiecie tureckim w ciągu roku wytworzą energię elektryczną, która wystarczy do pokrycia zapotrzebowania ok. 80 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie produkcja ze wszystkich pięciu instalacji w gm. Przykona zredukuje emisję CO2 do atmosfery o ok. 173 tys. ton rocznie - poinformowano.

Prezes zarządu Energi Wytwarzania Piotr Meler w tym roku już zostało uruchomione niemal 90 MW źródeł fotowoltaicznych, a obecnie podpisane umowy to kontynuacja tych działań i kolejne kilkadziesiąt megawatów mocy zielonej energii, która popłyną do polskiego systemu energetycznego.

Uruchomione w 2021 i 2022 roku farmy produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych.

Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce. W ich skład wchodzą turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych pracujących obecnie w Polsce. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku - przekazał Orlen w poniedziałkowym komunikacie.

Wielkopolska stanie się fotowoltaicznym centrum Polski

W lipcu 2023 r. Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych, których realizacja planowana jest w województwie wielkopolskim. Transakcja dotyczy dwóch projektów OZE.

Pierwszym jest projekt Opalenica, który obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim – hybrydowy projekt Sompolno łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW.

Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 roku, natomiast Sompolno w czerwcu 2024 roku. Obie instalacje w ciągu roku mogą wyprodukować ok. 111 GWh energii – dość, aby zasilić w energię elektryczną ponad 55 tys. gospodarstw domowych – informuje Grupa Orlen.

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jakie powstały po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Dokument ten zakłada m.in., że do końca 2030 koncern będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, a także jednostki wytwórcze zasilane biogazem i biometanem. W tym czasie Orlen ma też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Łącznie do końca dekady koncern przeznaczyć ma na zielone inwestycje 120 mld zł.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu