Firmy wstrzymują inwestycje, ale nie panikują. Sytuacja na rynku pracy nadal stabilna

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Ponad połowa firm zamierza wstrzymać się z inwestycjami w 2023 roku
Ponad połowa firm zamierza wstrzymać się z inwestycjami w 2023 roku Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press
Niepewność gospodarcza oraz rosnące koszty prowadzenia działalności sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują sposobów na optymalizację kosztów. 65 proc. przedsiębiorstw zamierza wstrzymać inwestycje lub plany rozwoju w oczekiwaniu na lepsze czasy. Na rynku pracy nadal jednak nie widać kryzysu, co potwierdzają najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu.

Warunki do prowadzenia firmy pogorszyły się

Kilka miesięcy kryzysu energetycznego wraz z rosnącą inflacją sprawiło, że prowadzenie biznesu stało się dużo trudniejsze. Jak wynika z danych opublikowanych przez Konfederację Lewiatan, 69 proc. firm w ostatnim półroczu deklaruje, że warunki prowadzenia biznesu znacząco się pogorszyły.

Przedsiębiorstwa już teraz przewidują, że 2023 rok będzie okresem wyczekiwania na lepsze czasy. 65 proc. z nich zrezygnuje z projektów inwestycyjnych lub planów rozwoju. Tylko 35 proc. firm deklaruje kontynuację inwestycji zgodnie z przyjętym planem.

Dane te są zbieżne z analizami Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z których wynika, że wskaźnik inwestycji spadł w listopadzie o 12 punktów w ciągu zaledwie miesiąca. To najniższy odczyt w 2022 roku.

Sytuacja na rynku pracy nadal stabilna

Co ciekawe, firmy odczuwają skutki trwającego kryzysu, lecz sytuacja cały czas jest pod kontrolą. Konfederacja Lewiatan podkreśla, że doniesienia o załamaniu na rynku pracy okazały się przedwczesne, co potwierdzają statystyki.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,4 proc. (7 tys. dodatkowych etatów) w porównaniu do ubiegłego roku. Wyższe o 13 proc. są także wynagrodzenia, co jest dobrym wynikiem, jednak „zjadanym” przed 17-procentową inflację. Największy wzrost pensji odnotowano w transporcie oraz gospodarce magazynowej.

Analitycy Konfederacji Lewiatan podkreślają, że 72 proc. przedsiębiorstw nie zamierza ograniczać działalności. W kwestii zatrudnienia widoczna jest co prawda większa ostrożność poprzez np. wstrzymywanie kolejnych rekrutacji lub nieprzedłużanie umów, lecz zwolnienia nadal pozostają ostatecznością.

- Nie wszystkie zwolnienia podyktowane są problemami związanymi z osłabieniem gospodarki. W jakimś stopniu wynikają z od dawna wdrażanych programów restrukturyzacji (np. sektor finansowy), a w niektórych przypadkach są konsekwencją automatyzacji procesów. To też wynika z dużego zróżnicowania sytuacji w poszczególnych sektorach - dodaje ekspertka Konfederacji Lewiatan, Nadia Kurtieva.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu