Firmy będą musiały oferować pewien benefit? „To rozwiązanie nadal jest wyborem, ale w kolejnych latach może stać się koniecznością".

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nawet firmy, które oferują pewien poziom elastyczności w postaci dwóch czy trzech dni pracy z domu, rozwijały się szybciej niż te, które wymagają pełnego etatu w biurze.
Nawet firmy, które oferują pewien poziom elastyczności w postaci dwóch czy trzech dni pracy z domu, rozwijały się szybciej niż te, które wymagają pełnego etatu w biurze. Unsplash/ Jodie Cook
Wielu szefów uważa, że praca zdalna obniża produktywność. Takie korporacje jak Disney czy Starbucks ogłosiły, że będą wymagać od pracowników częstszych wizyt w biurze. Jednak brak elastyczności może zaszkodzić firmie. Pracodawcy, którzy oferują pracę zdalną i hybrydową rekrutują dwa razy szybciej niż te, które oferując wyłącznie pracę zdalną – wynika z raportu The Flex Index. – Im bardziej elastyczne środowisko pracy, tym więcej korzyści – komentuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy.

Większa elastyczność, to większe korzyści... dla firmy

– Praca zdalna spopularyzowała się w pandemii, a teraz zaczyna nabierać kształtów i to zarówno formalnych, w postaci zapisania jej w kodeksie pracy, jak i praktycznych. Firmy wprowadzają swoje własne modele pracy zdalnej czy hybrydowej, sugerując pracownikom ramy, w których mają się poruszać. Raport The Flex Index pokazuje, że im bardziej elastyczne środowisko pracy, tym więcej korzyści – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy. – Co ważne, nie ma różnic w przekroju branżowym czy pod kątem wielkości firmy – dodaje.

Jak wyjaśnia dalej, oznacza to, że ta zależność nie wynika z tego, że mamy do czynienia w badaniu wyłącznie ze zwinnymi, szybko rozwijającymi się start-upami. – Przekrój jest szerszy i jasno wskazuje na przewagi oferowania pracownikom hybrydowego czy wręcz w pełni zdalnego modelu pracy – podkreśla ekspert.

Praca zdalna przyciąga pracowników

Ze wspomnianego raportu wynika, że firmy oferujące zdalne lub hybrydowe środowisko pracy rekrutują pracowników dwa razy szybciej niż te, które wymagają stałej obecności w biurze. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firmy w pełni elastyczne zwiększyły zatrudnienie o 5,6 proc., firmy hybrydowe średnio o 4,1 proc., a te pracujące w pełni z biura zaledwie o 2,6 proc.

Ponadto okazało się, że im mniej dni pracy zdalnej oferuje dane przedsiębiorstwo, tym ma większe trudności z rekrutacją. – Pracodawcy, którzy wymagają obecności w biurze przez jeden dzień w tygodniu w ciągu ostatniego roku zwiększyli zatrudnienie o 4,8 proc. W przypadku dwóch dni ten wynik to 4,7 proc., ale już dla 3 dni wskaźnik spada do 4,4 proc. – wymieniono. Natomiast przedsiębiorstwa, które oferują tylko jeden dzień pracy w domu zwiększyły w ostatnich 12 miesiącach zatrudnienie o 3,8 proc.

Nawet firmy, które oferują pewien poziom elastyczności w postaci dwóch czy trzech dni pracy z domu, rozwijały się szybciej niż te, które wymagają pełnego etatu w biurze. – Wśród firm zatrudniających od 500 do 5 tys. pracowników, firmy hybrydowe zwiększyły zatrudnienie o 4,6 proc. w ciągu roku, podczas gdy w pełni elastyczne podmioty o 4,5 proc. Dla porównania, firmy tej wielkości zatrudniające pracowników na pełny etat w biurze odnotowały wzrost o zaledwie 2,1 proc. – podano.

– Bezsprzecznie można przyjąć, że w czołówce najniebezpieczniejszych zawodów w kraju są górnicy i pracownicy przemysłu ciężkiego – wskazuje ekspert.

Najbardziej niebezpieczne zawody w Polsce. Sprawdź gdzie ryz...

Praca zdalna ma wiele zalet, bo eliminowanie barier geograficznych w coraz bardziej zglobalizowanym świecie, ma ogromne znaczenie. Obniża to również znacząco koszty związane z utrzymaniem biura oraz infrastrukturą, a eliminowanie dojazdów pracowników wspiera zrównoważony rozwój. Ponadto, możliwość pracy zdalnej to coraz częściej stempel jakości danego miejsca pracy. Widać to zwłaszcza w młodszym pokoleniu – podsumowuje Krzysztof Inglot.

45 proc. Polaków nie wie, na czym polegają tegoroczne zmiany w Kodeksie Pracy dotyczące pracy zdalnej

Z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting wynika, że 55 proc. respondentów zna zapisy kwietniowej nowelizacji Kodeksu Pracy, a 45 proc. nie zdaje sobie sprawy, na czym ona polega.

Równocześnie 44 proc. ankietowanych nie zostało poinformowanych o nowych przepisach, 36 proc. dowiedziało się o nich od pracodawcy, a co piąty badany nie jest pewny, czy otrzymał informacje na ten temat. Z kolei 55 proc. uważa, że w ich firmie wprowadzono zmiany wynikające z ustawy, a 45 proc. odpowiedziało, że w ich przedsiębiorstwie one nie nastąpiły.

– Pracodawca, który wdraża u siebie pracę zdalną, w tym hybrydową, ma prawny obowiązek przekazania informacji m.in. na temat zasad jej wykonywania. W sytuacji wdrażania w życie nowych regulacji prawnych warto prowadzić w firmach programy informacyjne – komentuje Anna Zielińska z ClickMeeting.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu