Firmom będzie trudniej o kredyt, kłopoty powiększy ustawowa pomoc dla frankowiczów

AIP
Banki coraz bardziej obawiają się jakie będą koszty związane z pomocą dla tych, którzy mają kredyty mieszkaniowe we frankach.
Banki coraz bardziej obawiają się jakie będą koszty związane z pomocą dla tych, którzy mają kredyty mieszkaniowe we frankach. Karolina Misztal
Coraz mniej banków w Polsce ma zdolność oferowania kredytów. Dzieje się tak z powodów regulacyjnych, związanych z dyrektywami unijnymi i podatkiem bankowym. Procedowana w Parlamencie ustawa o pomocy dla frankowiczów, ten problem dla firm pogłębi.

- Od kilku kwartałów systematycznie zmniejsza się skala nowego kredytowania - mówi w rozmowie z MarketNews24 Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. - Jest, co prawda, kilka banków, które mają zdolność do oferowania nowej puli akcji kredytowej, ale pozostałe taką zdolność utraciły, a wszystkie banki mają kłopoty z finansowaniem swojej modernizacji i kosztami zapewnienia cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj także:

Banki coraz bardziej obawiają się jakie będą koszty związane z pomocą dla tych, którzy mają kredyty mieszkaniowe we frankach. Z przyjętego przez Sejmową Komisję Finansów Publicznych prezydenckiego projektu ustawy o pomocy dla frankowiczów nie są zadowoleni zarówno sami frankowicze, jak i banki, co jednak nie oznacza też, że projekt jest kompromisem. Banki oceniają, że powstało zagrożenie dla całego sektora i projekt jest nieuczciwy wobec pożyczkobiorców złotowych, a środowiska frankowiczów uważają, że nie jest to właściwa pomoc, jakiej oczekiwano przez tyle lat.

Projekt ustawy rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, dwukrotne podnosi minimum dochodowe, które umożliwia wnioskowanie o udzielenie wsparcia, w sytuacji, w której koszty kredytu przekroczyłyby 50 proc. dochodów. Kredytobiorcy mogliby również liczyć na udzielenie comiesięcznego wsparcia z 1,5 do 2 tys. zł. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat.

ZBP zwrócił się z apelem do parlamentarzystów, aby raz jeszcze zastanowić się nad proponowanymi rozwiązaniami dotyczącymi konwersji i przewalutowania walutowych kredytów mieszkaniowych. Z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Kantar Public na zlecenie Instytutu Jagiellońskiego (na przełomie stycznia i lutego 2019 r.) wynika, że 68 proc. Polaków to przeciwnicy udzielania pomocy kredytobiorcom frankowym. 51 proc. Polaków uważa, że żaden kredytobiorca nie powinien otrzymywać pomocy od państwa w celu spłaty kredytu. - Chcielibyśmy, aby te regulacje były sprawiedliwe i nie wywoływały niestabilności w części polskiego sektora bankowego - mówi K. Pietraszkiewicz, prezes ZBP. - Zdecydowaliśmy się na taki apel, ponieważ podatnicy, klienci banków zwracają uwagę, że ich zdaniem faworyzowanie jakiejś grupy klientów nie powinno mieć miejsca.

- Obawiamy się również, że tak mocne zmuszanie banków do konwersji, może zaowocować tym, że po zmianie sytuacji na rynku ci, którzy przejdą na finansowanie kredytów w polskiej walucie, z biegiem czasu mogą znaleźć się w sytuacji trudniejszej i będą mieli pretensje do banków, że zostali namówieni na przewalutowanie kredytów - wyjaśnia Pietraszkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ee
Tej ustawie i autorowi tego i podobnych artykułów potrzebna jest ustawowa pomoc psychiczna. Jeżeli władza stwierdzająć jako urzędy typu NIK czy UOKIK czy RF itd stwierdza niezgodność umów z prawem, to czemu nie nakazuje bankom tego zmienić, tylko sra się z kredytem na kredyt.
Z
Zniesmaczony
Tekst pisany banksterskim piórem. Nie czytajcie więcej takiej zaklamanej strony.
Oszustwo na franka zawsze pozostanie oszustwem na franka nawet jakby to gowno na złoto pomalować. To jest książkowy przykład współczesnego niewolnictwa. Niewolnictwa od którego nie można uciec. Jak można pisać że to ustawa frankowiczow JAK DOTYCZY WSZYSTKICH KREDYTOBIORCOW A NIE FRANKOWICZOW. CO ZA KLAMSTWA WYPISUJECIE, BZDURY !!!!!
H
Hermes93

Nie rozumiem, i po co to wszystko? Jaki jest w tym konkretny cel?

 

___________

Hurtownia Luka

Z
Zdegustowana
Autora tego artykułu przepraszam - ale nie pozdrawiam. Zbyt mało ( a nawet wcale ) wiedzy o kredytach pseudo-frankowych autor artykułu ma i pewnie dlatego takie banialuki pisze. Autorze: polecam kontakt ze Stowarzyszeniem Stop Bankowemu Bezprawiu. Tam Autor będzie miał szansę na zdobycie wiedzy, weryfikację poglądów i refleksję = że nie powinno się pisać bzdur i cytować wypowiedzi tych, którzy rodziny do ruiny doprowadzają. A tak nie na marginesie, a przede wszystkim = kto jest autorem artykułu ?
A
Alicja

powinien siedzieć ten facet

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu