Z leasingu samochodów chętnie korzystają średniej wielkości spółki – to nawet 50 proc. działających w Polsce przedsiębiorstw. Okazuje się jednak, że taka forma finansowania może być korzystna również dla niewielkich przedsiębiorstw. Jeśli przymierzasz się do budowania floty pojazdów, sprawdź, dlaczego warto rozważyć leasing dla małych firm.

Chociaż leasing jest formą finansowania popularną wśród średnich i dużych spółek, nawet 42 proc. niewielkich przedsiębiorstw decyduje się na taki krok – tak wskazują wyniki badania „Małe firmy o usługach finansowych 2017”.

Samochodowy leasing dla małych firm – najważniejsze korzyści

Duże zainteresowanie leasingiem wśród małych firm nie wynika z przypadku. Jest to forma finansowania, która przynosi wiele korzyści. Niejednokrotnie stanowi ona alternatywę dla kredytu bankowego.


 • Optymalizacja podatkowa

Jednym z głównych powodów, dla których leasing dla małych firm jest opłacalny, to możliwość optymalizacji podatkowej. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skorzystać z tarczy podatkowej, co przekłada się na korzyści finansowe.

Leasing samochodowy pozwala m.in. na odliczenie podatku VAT od miesięcznych rat, wliczenie w koszty uzyskania przychodu całych rat (zarówno części kapitałowej, jak i części odsetkowej), wliczenie w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej (tzw. czynszu inicjalnego). Wybierając leasing operacyjny, to w gestii firmy leasingowej leżą odpisy amortyzacyjne.


 • Zachowanie płynności finansowej

Leasing dla małych firm jest atrakcyjną opcją, ponieważ pozwala na zachowanie płynności finansowej. Nie chodzi bowiem tylko o to, że nie trzeba korzystać z środków przeznaczonych na bieżącą działalność. Istotne znaczenie ma również wysokość rat leasingowych – są one dopasowane do możliwości finansowych konkretnego przedsiębiorstwa.

Tutaj na uwagę zasługuje m.in. Leasing SMARTPLAN na nowe samochody. Dzięki temu, że oferowana przez Toyota Leasing forma finansowania opiera się o wartość rezydualną pojazdu, miesięczny czynsz leasingowy może być nawet o 60% niższy.


 • Brak konieczności „mrożenia” wolnych środków

Ubiegając się o leasing, firma nie musi posiadać dużego kapitału na start. Czynsz inicjalny (tzw. opłata własna) może wynosić zaledwie 10% wartości pojazdu. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi „mrozić” nadwyżki finansowej, lecz przeznaczyć ją na inny cel inwestycyjny.


 • Brak wpływu na zdolność kredytową

O ile w przypadku kredytu samochodowego obniża on zdolność kredytową przedsiębiorstwa, tak leasing dla małych firm pozostaje bez żadnego wpływu. Taka forma finansowania traktowana jest jako usługa, podobnie jak np. usługi telekomunikacyjne, usługi wypożyczalni pojazdu. Dzięki temu przedsiębiorca może ubiegać się o kredyt bankowy, jeśli potrzebuje dodatkowych środków na inwestycje, poszerzanie zakresu działalności itp.


 • Możliwość wymiany pojazdu na nowy po 3-4 latach

Leasing samochodowy wcale nie oznacza, że przedsiębiorca musi – po zakończonej umowie – wykupić pojazd. Może zrezygnować z takiej opcji, wymieniając użytkowane auto na nowe w ramach kolejnej umowy leasingowej.

Takie rozwiązanie wydaje się być korzystne – pozwala na użytkowanie samochodu będącego stale na gwarancji producenta.


 • Niskie i przewidywalne koszty

Stałe miesięczne raty leasingowe, korzystanie z pakietów serwisowych czy naprawa usterek w ramach gwarancji – to czynniki, które sprawiają, że leasing dla małych firm charakteryzuje się niskimi i przewidywalnymi kosztami.

Wystarczy zatem, że przedsiębiorstwo umiejętnie zaplanuje swój budżet każdego miesiąca, by uniknąć ewentualnych problemów ze spłatą rat leasingowych.


 • Możliwość rozbudowy floty niskim kosztem

Leasing dla małych firm to często szansa na budowę/ rozbudowę floty pojazdów niskim kosztem – bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. Nie trzeba przy tym ograniczać się wyłącznie do jednego pojazdu – w leasing można wziąć kilka pojazdów jednocześnie, o ile pozwala na to sytuacja finansowa przedsiębiorstwa.

Na co zwracać uwagę, wybierając ofertę leasingu?

Aby leasing samochodowy był rozwiązaniem korzystnym, trzeba dokładnie przeanalizować oferowane rozwiązania. Warto przy tym zwrócić uwagę na kwestie, takie jak:


 • wymagana wysokość opłaty wstępnej,

 • oprocentowanie leasingu,

 • wymagane dokumenty,

 • sposób weryfikowania zdolności finansowej przedsiębiorstwa,

 • czas trwania formalności,

 • maksymalna / minimalna wartość wykupu.

Leasing samochodowy dla małych firm może się opłacać. Warto jednak pamiętać, że atrakcyjność tej formy finansowania zależy od konkretnej oferty. Dlatego należy porównać dostępne opcje – każda firma leasingowa działa w oparciu o własne zasady.