Emerytura: Czekać na listonosza, czy wpłacać na konto? Jak lepiej pobierać świadczenie?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jeżeli listonosz przyjdzie, kiedy nie ma nas w domu - pieniądze trzeba odebrać w placówce pocztowej.
Jeżeli listonosz przyjdzie, kiedy nie ma nas w domu - pieniądze trzeba odebrać w placówce pocztowej. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Jak lepiej odebrać emeryturę? Zaczekać, aż przyniesie ją nam listonosz, czy zdecydować się na przelew na konto bankowe? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie mają swoje wady i zalety. Co wybrać? Sprawdzamy i podpowiadamy, z czego warto skorzystać.

Spis treści

Ilu emerytów pobiera swoje świadczenie na konto, a ilu przynosi je do domu listonosz?

Na koniec 2020 r. prawie 77 proc. seniorów swoją emeryturę otrzymywało emeryturę na konto. Według ostatnich danych z ZUS-u aktualnie jest to już ponad 80 proc. wszystkich emerytów.

- Na koniec 2020 r. wskaźnik ubankowienia w obszarze emerytur wyniósł 76,9 proc., co oznacza, że ponad 6,2 mln emerytur wpływało na rachunki bankowe. Roku później wskaźnik ten wynosił 78,4 proc., a na koniec 2022 r. – 79,8 proc. – poinformował ZUS.

W 2005 r. emerytów pobierających emerytury przy pomocy przelewu na rachunek bankowy było ok. 40 proc. W 2008 r. - już połowa.

- Dzisiejsi seniorzy to zupełnie inne osoby niż jeszcze 10-15 lat temu. Nie są narażeni tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu na wykluczenie cyfrowe. Nie oznacza to jednak, że to zjawisko nie istnieje. Należy mu skutecznie przeciwdziałać i ZUS aktywnie działa na tym polu – powiedziała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie są zalety i wady odbierania emerytury w domu, którą przynosi listonosz?

Przechodząc na emeryturę, podejmujemy decyzję, czy nasze świadczenie chcemy dostawać do domu pod wskazany adres, czy może przelewem na konto.

Jeżeli zdecydujemy się na tę pierwszą opcję – listonosz będzie musiał nosić ze sobą większą ilość gotówki, co może być dla niego niebezpieczne. Na przelewach korzysta również ZUS. Wynika to z faktu, ze przelew bankowy jest tańszy, niż przekaz pocztowy. Przekaz pocztowy to dla ZUS-u wydatek rzędu 9,55 zł, a przelew kosztuje jedynie 9 groszy.

Natomiast dla seniora osobisty odbiór pieniędzy zwiększa ryzyko, że zostanie okradziony metodą „na policjanta” lub „na wnuczka”.

Na listonosza czasami musi również czekać cały dzień w domu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy trudno jest przewidzieć godzinę dotarcia doręczyciela.

Czy warto zdecydować się emeryturę przekazywaną przelewem bankowym? Takie mogą być korzyści

Nie musimy czekać na listonosza w domu oraz mamy pewność, że pieniądze dotrą do naszego konta bankowego w danym dniu. Ponadto możemy wyciągnąć gotówkę z bankomatu o każdej porze dnia i nocy – dokładnie tyle, ile będzie nam potrzeba.

Minusem niewątpliwie jest to, że „pieniądz elektroniczny” jest mniej uchwytny i nie każdy umie kontrolować swoje wydatki trzymając pieniądze w banku.

Niewątpliwie coraz więcej emerytów decyduje się na pobieranie swojego świadczenia z pominięciem Poczty Polskiej. Należy się spodziewać, że ten trend będzie się utrzymywać w kolejnych latach. Wg stanu na marzec 2023 r. w Polsce mieliśmy 7 890,4 tys. emerytów i rencistów.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu