Ekspertka: Przekroczono limit programu „Bezpieczny Kredyt 2%". Kiedy banki przestaną przyjmować wnioski?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt 2%” przerosło wszelkie oczekiwania – tłumaczy nam Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes ZBP. Jak podaje, do 14 grudnia br. udzielonych zostało 52 tys. kredytów w ramach programu. – Przekroczony został zakładany limit – podkreśla. Ekspertka nie ukrywa, że część banków wkrótce przestanie przyjmować wnioski w ramach programu.

Spis treści

Ponad 52 tys. udzielonych kredytów w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”

Zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt 2%” przerosło wszelkie oczekiwania – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes Związku Banków Polskich. – Rząd zakładał, że w tym roku zostanie udzielonych 10 tysięcy kredytów, a w 2024 roku będzie to 40 tys., natomiast na dzień 14 grudnia br. mamy udzielonych 52 tys. kredytów w ramach programu – dodaje.

Do 14 grudnia udzielono ponad 52 tys. kredytów w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”
Zgodnie z rządowymi szacunkami, w 2023 roku miało zostać udzielonych 10 tys. kredytów, a w 2024 roku 40 tys., natomiast do 14 grudnia udzielono ponad 52 tys. kredytów w ramach programu. Lukasz Gdak/ Polska Press

Przekroczony został zakładany limit, a w ostatnim tygodniu notujemy bardzo wysoki przyrost zarówno liczby składanych wniosków, bo jest ponad 7 tys., jak również liczby zawieranych umów, bo ponad 4 tys. – mówi i dodaje, że średnia kwota kredytu w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” wynosi 402 tys. zł.

Wiceprezes ZBP podaje, że w początkowej fazie programu odnotowano bardzo wysoki napływ wniosków kredytowych, a w programie uczestniczyło niewiele banków. – W związku z tym wnioski się skumulowały, a ich rozpatrywanie wydłużało się – mówi. – W tej chwili sytuacja się unormowała, do programu dołączyły nowe banki, co przekłada się na sprawne rozpatrywanie wniosków – tłumaczy.

Czego możemy się spodziewać w 2024 roku, jeżeli chodzi o program „Bezpieczny Kredyt 2%”? Wachnicka podkreśla, że trwa oczekiwanie na decyzję nowego rządu, co do formy kontynuacji programu i budżetu, jaki zostanie przeznaczony na jego realizację.

– Część banków zapowiedziała, że będzie przyjmowała wnioski kredytowe jeszcze na początku 2024 roku, a kolejna część sygnalizuje już, że wstrzyma przyjmowanie wniosków do końca tego roku, ponieważ wymóg ustawowy stanowi, że banki muszą do 7 stycznia 2024 roku zarejestrować w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego wszystkie złożone wnioski, co może być trudne z przyczyn logistycznych – podsumowuje.

Rekordowa wartość mieszkań sprzedanych przez deweloperów

– Powód jest prosty – tak jak w 2022 roku wiele osób nie mogło liczyć na kredyt mieszkaniowy, tak w roku bieżącym nastąpił zwrot o 180 stopni i zdolność kredytową zyskała cała rzesza rodaków, którzy dotychczas byli „niebankowalni”. Trudno się więc dziwić, że postanowiliśmy wykorzystać nadarzającą się okazję do realizacji marzeń o własnym mieszkaniu. Bardzo pomogły w tym: odkręcenie kurków z kredytami, dobra sytuacja na rynku pracy i „Bezpieczny Kredyt 2%” – zauważa w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

Jak podaje, powołując się na niepełne dane JLL i Otodom Analytics, można szacować, że w bieżącym roku na 7 największych rynkach deweloperzy sprzedadzą lekko licząc 57-60 tysięcymieszkań. Jak podkreśla, byłby to wynik o 50-70 proc. lepszy niż w 2022 roku, choć wciąż o około 20 proc. gorszy niż rekordowym pod tym względem roku 2017.

Rok 2023 może być rekordowy pod względem wartości sprzedanych mieszkań.
W 2023 roku deweloperzy z 7 największych miast mogą sprzedać mieszkania o wartości nawet dwa razy wyższej niż w 2022 roku – wynika z szacunków HREIT. HREIT

– Posiadamy dane NBP na temat cen transakcyjnych, ale najnowsze dane podsumowują niepełny 3 kwartał. Już jednak gdyby ten poziom cen utrzymał się do końca roku, to wartość mieszkań sprzedanych przez deweloperów z największych miast mogłaby przekroczyć dotychczasowy rekord z 2021 roku – wskazuje i dodaje, że przewaga popytu nad podażą każe sądzić, że w ostatnim kwartale br. mieszkania zdrożały.

– Gdyby zachowawczo założyć, że ów wzrost cen to 10 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, to rok 2023 będzie rekordowy pod względem wartości sprzedanych mieszkań. W porównaniu do 2022 roku niewiele brakuje nam do podwojenia wartości sprzedanych mieszkań, a dotychczasowy rekord z 2021 roku możemy pobić o około 5-10 proc. – wynika ze wstępnych szacunków HREIT na które powołuje się Turek..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu