Dziecko musi mieć smartfona? A może by tak lepiej w ramach nauki zarządzania osobistymi finansami - własne konto w banku? Jak to zrobić?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Młodzi ludzie chcą płacić samodzielnie za swoje drobne przyjemności - lody, bilety do kina, colę czy kupując online grę lub modne ciuchy. Oczywiście najchętniej bezgotówkowo. Takie potrzeby spotykają się z coraz bogatszą ofertą sektora bankowego.
Młodzi ludzie chcą płacić samodzielnie za swoje drobne przyjemności - lody, bilety do kina, colę czy kupując online grę lub modne ciuchy. Oczywiście najchętniej bezgotówkowo. Takie potrzeby spotykają się z coraz bogatszą ofertą sektora bankowego. Dariusz Bloch / Polska Press
Zapewne wielu rodziców spotkało się z sytuacją, gdy jego pociecha tuż obok szkoły przypomniała sobie o braku gotówki na drugie śniadanie, zgubiła pieniądze na wycieczce szkolnej lub bez kontroli roztrwoniła całe kieszonkowe w kilka dni. Obecnie dzieci wracają do szkoły, dlatego to idealny moment, by pomyśleć o rozwiązaniu tych trudności z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych realizowanych np. zegarkiem, telefonem czy kartą wirtualną. Z pomocą przychodzi rozwiązanie proponowane przez banki - konto bankowe dla dziecka, z zachowaniem możliwości kontroli dla rodzica.

Banki oferują już konta dla małych dzieci, choć najszersza oferta jest dostępna dla nastolatków, którzy ukończyli 13 lat. Jak wybrać i założyć takie konto? Na co warto zwrócić uwagę? - radzi Joanna Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego.

Młodzi ludzie chcą płacić samodzielnie za swoje drobne przyjemności - lody, bilety do kina, colę czy kupując online grę lub modne ciuchy. Oczywiście najchętniej bezgotówkowo. Takie potrzeby spotykają się z coraz bogatszą ofertą sektora bankowego.

- Coraz więcej instytucji bankowych wychodzi naprzeciw rodzicom XXI w., którzy chcą wychowywać swoje pociechy w duchu ekonomicznej odpowiedzialności, ucząc rozważnego korzystania z bankowości, oszczędzania pieniędzy, wydawania z użyciem płatności bezgotówkowych - mówi Joanna Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego.

Konto bankowe dla dziecka od urodzenia czy dla 13-tka?

Są banki, które oferują dziecięce konta bez kategorii wiekowej (od urodzenia), jednak najpopularniejszą i najbardziej dostępną opcją są te dla dzieci od 13. roku życia. Wynika to z polskich regulacji prawnych, gdyż wtedy nastolatek nabywa częściową zdolność do czynności prawnych. Na koncie dla osoby małoletniej stosowany jest limit wydatków, wynikający z tzw. zwykłego zarządu, co daje zabezpieczenie środków należących do małoletniego, a także możliwość kontrolowania jego finansów.

- Zakładając konto dla dziecka, rodzice zyskują kontrolę nad wydatkami nastolatka, a dziecko wygodny dostęp do pieniędzy w każdej sytuacji. Większość funkcjonalności produktów płatniczych jest dostępna dla nastolatków - mówi Joanna Moskalik.

Jak założyć konto i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z bankiem

Dla przykładu w Banku Pocztowym można skorzystać ze szczególnie popularnych wśród młodzieży płatności mobilnych realizowanych telefonem, zegarkiem lub opaską. Prowadzenie konta z tradycyjną kartą jest bezpłatne, jak również podstawowe funkcjonalności rachunku, np.: BLIK, wypłaty ze wszystkich bankomatów sieci Planet Cash i PKO BP, przelewy krajowe w bankowości internetowej lub mobilnej.

- Co ważne, nie ma ryzyka, aby nastolatek nadwyrężył rodzinny budżet, np.: małoletni nie może uzyskać pożyczki, ustanowić limitu kredytowego lub aplikować o kartę kredytową – dodaje Joanna Moskalik.

Dla przykładu w Banku Pocztowym konto dla 13-tka można otworzyć poprzez wniosek online lub w placówce banku czy Poczty Polskiej. Zostanie ono uruchomione jako rachunek z przedstawicielem ustawowym, dlatego warunkiem niezbędnym jest podpisanie umowy przez rodzica/opiekuna prawnego. Aby dokonać wszelkich formalności, osoba małoletnia musi posiadać dokument tożsamości np. dowód osobisty lub legitymację szkolną.

Podobne zasady obowiązują w innych bankach. Niektóre z nich mają długą historię wdrażania najmłodszych Polaków do bankowości i finansów - takim jest np. PKO Bp, który od samego początku wprowadzania nowych technologii na początku lat 90. ubiegłego wieku, udostępniając pierwsze karty płatnicze do bankomatów, umożliwiał rodzicom składanie wniosków o dodatkowe karty nawet dla dzieci z minimalnym limitem tygodniowych wypłat gotówki z bankomatu w wysokości 10 zł!

Z kolei Credit Agricole oferuje konto dla młodzieży w wieku 13-18 lat, które jest bezpłatne, podobnie jak związana z nim karta wielowalutowa. Bank w ramach edukacji ekologicznej wydaje karty z ekotworzywa.

W ING Banku Śląskim bezpłatne konto (Konto Mobi) z kartą Visa umożliwiającą też płatności zbliżeniowe zakładane jest młodym klientom w wieku 13-17 lat, a młodsze dzieci mogą korzystać z karty przedpłaconej wydawanej do konta rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu