Dopłaty do ubezpieczenia upraw będą wyższe i obejmą więcej upraw. Sprawdź listę

OPRAC.: Agata Wodzień-Nowak
Ministerstwo rolnictwa zauważa, że w szczególności procent ubezpieczonych gospodarstw rolnych oraz powierzchnia ubezpieczonych upraw rolnych nie wypełnia planowanych efektów.
Ministerstwo rolnictwa zauważa, że w szczególności procent ubezpieczonych gospodarstw rolnych oraz powierzchnia ubezpieczonych upraw rolnych nie wypełnia planowanych efektów. pixabay.com/pedro_wroclaw
Dopłaty dla rolników zostaną rozszerzone. Rozwinięty katalog upraw roślin, do których będzie można dostać rządowe dopłaty do ubezpieczeń to jedna z dwóch ważnych nowości ujętych w rządowym projekcie. Zmiany mają objąć ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Ubezpieczenia od zdarzeń losowych zostaną również podniesione.

Spis treści

Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolnych

Ministerstwo rolnictwa opracowało Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, który został w czwartek 11 kwietnia 2024 r. opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji. Zakłada przede wszystkim objęcie dopłatami do ubezpieczeń upraw, które nie znajdowały się do tej pory na liście.

Nowe propozycje obejmują podniesienie dopłat do składek o 5 procent. W Ocenie Skutków Regulacji projektu autorzy wskazali, że takie zmiany przyczynią się do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych o ok. 100 tys. hektarów.

Rozszerzenie katalogu upraw objętych dopłatami

Projekt, opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa, przewiduje przede wszystkim rozszerzenie listy upraw objętych dopłatami do ubezpieczeń upraw. Teraz będą to również dopłaty do ubezpieczenia:

  • słonecznika,
  • facelii,
  • lnu,
  • konopi włóknistych,
  • bobowatych drobnonasiennych,
  • gorczycy,
  • roślin zielarskich.

Dodatkowo wyodrębniono grykę i soję w celu doprecyzowania, że są to uprawy, które korzystają z dopłat do ich ubezpieczenia.

Dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt będą wyższe

Projekt przewiduje również „podniesienie z 65 do 70 proc. dopłat do składek z tytułu zawarcia w 2024 r. umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie, zawartych po dniu wejścia w życie ustawy”.

Dodatkowe 5 proc. powinny przyczynić się do zwiększenia liczby ubezpieczonych gospodarstw rolnych i powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych.

Chociaż poziom ubezpieczeń w rolnictwie nie jest obecnie zadowalający, pomimo rządowych dopłat, podniesienie udziału budżetu państwa w opłatach składek powinno zachęcić producentów rolnych do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych o 10 proc. do ok. 365 tys. ha - wynika z Ocen Skutków Regulacji.

Niewykorzystane fundusze na dopłaty

Warto zauważyć, że zarezerwowane w budżecie środki na dopłaty nie są wykorzystywane w całości. W 2023 r. z zarezerwowanych 1,12 mld zł wykorzystano tylko 625 mln zł. Obecnie na dopłaty do ubezpieczeń od

  • huraganu,
  • powodzi,
  • deszczu nawalnego,
  • gradu,
  • pioruna,
  • obsunięcia się ziemi,
  • lawiny,
  • suszy,
  • ujemnych skutków przezimowania
  • lub przymrozków wiosennych

mogą liczyć producenci zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych i roślin strączkowych.

Rozszerzenie zakresu dopłat i obejmowanie większej liczby upraw może przyczynić się do skuteczniejszego wykorzystania funduszy na dopłaty, co z kolei pomoże w zabezpieczaniu producentów rolnych przed skutkami zdarzeń losowych. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do ubezpieczenia upraw będą wyższe i obejmą więcej upraw. Sprawdź listę - Strefa Agro

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu