Dolar rozpoczyna dzień umocnieniem, traci na tym złoty

Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk, Ebury Polska Ebury
W środę polski złoty kontynuował umocnienie z poprzednich dni, zyskując w relacji do głównych walut. Złotemu, podobnie jak dzień wcześniej sprzyjała poprawa sentymentu do aktywów ryzykownych oraz wzrost pary euro/ dolar. Dziś jednak sytuacja jest nieco odmienna: złoty traci, osłabiając się z uwagi na odbicie dolara amerykańskiego.

Amerykańska waluta była w stanie umocnić się, zyskując w trakcie azjatyckiej sesji po publikacji „minutek” z ostatniego posiedzenia FOMC. Z informacji zawartych w publikacji wynika, że członkowie komitetu decyzyjnego banku centralnego są przekonani o potrzebie rychłego zacieśnienia polityki pieniężnej, co należy odczytywać jako przypieczętowanie podwyżki stóp procentowych, do której ma dojść w końcówce września. Rezerwa Federalna pozytywnie zapatruje się na perspektywy amerykańskiej gospodarki, sugerując, że mimo iż wzrost gospodarczy ma nieco zwolnić w drugiej połowie roku, to i tak będzie znajdował się powyżej potencjału.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 60 Sekund Biznesu: Susza niszczy plony. Brak pracowników. To sprawia, że podrożeje wszystko

Mimo dobrej oceny sytuacji w gospodarce i jej perspektyw, członkowie FOMC zwracają uwagę na ryzyko związane z sytuacją w handlu. Eskalacja owego ryzyka zgodnie z ich opinią może negatywnie przekładać się na sentyment biznesu, inwestycje i zatrudnienie, a w konsekwencji negatywnie wpłynąć na ekspansję amerykańskiej gospodarki. Tymczasem w życie weszła kolejna runda amerykańskich ceł na chińskie towary o wartości 16 mld USD, za którymi poszła odpowiedź Chin o analogicznej skali.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Euro

Kurs EUR/PLN w środę spadł o 0,6%, wahając się w widełkach 4,26-4,30. Wspólna europejska waluta była wczoraj nieco mocniejsza w relacji do głównych walut, jednak skala wahań wynikających z czynników wewnętrznych była niewielka, ze względu na brak istotnych informacji płynących ze strefy euro.  

Ukraińcy chcą pracować w Polsce, ale na zachodzie jeszcze bardziej

Dzisiejsze, wstępne szacunki indeksów aktywności biznesu w strefie euro w sierpniu nie wywołały większych emocji. Nieco negatywnie zaskoczył indeks dla przemysłu, który spadł z poziomu 55,1 do 54,6, przede wszystkim w związku z niższą aktywnością w Niemczech. Warto zwracać uwagę na odczyty ze względu na to, iż to właśnie sektor przemysłowy jest najbardziej narażony na wstrząsy w związku z globalnym niepokojem w handlu – jeśli wspomniany niepokój będzie się utrzymywał wzrośnie ryzyko dla sektora.

Łączne przychody klubów 1 Ligi w 2017 roku stanowią jedną piątą przychodów klubów Ekstraklasy w tym samym okresie

Oprócz wspomnianych danych PMI, dziś poznamy nowe „minutki” z ostatniego spotkania EBC. W związku z tym, iż rynki nie spodziewają się, żeby EBC w najbliższym czasie dokonywał modyfikacji parametrów monetarnej publikacja może mieć jednak ograniczony wpływ na rynki finansowe. Podobnie jak w przypadku publikacji z USA, warto obserwować co członkowie EBC mają do powiedzenia w kontekście perspektyw wzrostu europejskich gospodarek i niepokoju w związku z sytuacją w globalnym handlu.

Funt Brytyjski

Kurs GBP/PLN w środę spadł 0,6%, wahając się w widełkach 4,74-4,79. Brytyjska waluta zakończyła dzień osłabieniem w relacji do euro i złotego, w parze z dolarem amerykańskim funt nieznacznie się umocnił, jednak wyłącznie ze względu na słabość USD.

Dolar

Kurs USD/PLN w środę spadł o 0,7%, wahając się w widełkach 3,68-3,72. Wczorajszy dzień charakteryzował się słabością amerykańskiej waluty w relacji do większości walut, skala wyprzedaży była jednak wyraźnie niższa niż we wtorek.

Ukraińcy dostają coraz więcej ofert pracy z innych krajów w Europie

Wczorajsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości rozczarowały. W lipcu sprzedano wyraźnie mniej nieruchomości niż zakładano, a indeks opisujący sprzedaż nowych domów zaliczył czwarty miesiąc spadków z rzędu.

Dzisiejszy dzień przyniesie sporo nowych informacji. Przede wszystkim poznamy nowe dane PMI opisujące aktywność w amerykańskim przemyśle i usługach w sierpniu, oprócz tego opublikowane zostaną kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości w lipcu. Dziś również rozpocznie się sympozjum banków centralnych w Jackson Hole – kluczowe wystąpienie prezesa FED zaplanowane jest jednak na piątek.

Obejrzyj wideo:

Woda w Polsce. Grozi nam nagła zapaść na rynku elektrycznym

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu