Dojdzie do zmian w Kodeksie pracy, a być może stworzenia od nowa systemu administracyjnego? Ogromne wyzwania dla polskiego rynku pracy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Rynek pracy w Polsce stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z deficytem pracowników oraz starzejącym się społeczeństwem. Sytuacja ta staje się coraz bardziej palącym problemem dla polskich przedsiębiorstw. – Przed rynkiem pracy w Polsce znajduje się szereg problemów, a migracja może być jednym ze sposobów na zażegnanie tego kryzys, który nadchodzi – mówi nam Jacek Podgórski z ZPP i dodaje, że nie chodzi tylko o Ukraińców, ale także o konieczności zwiększenia absorpcji imigrantów pracowniczych z innych regionów świata.

Spis treści

Jakie są główne wyzwania na polskim rynku pracy? Na to musimy się przygotować

Przed rynkiem pracy w Polsce znajduje się szereg problemów, a imigracja może być jednym ze sposobów na zażegnanie tego kryzys, który nadchodzi – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Jacek Podgórski, Dyrektor Forum Pracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ekspert przypomina, że Polska pomimo różnych prób ustabilizowania sytuacji demograficznej, cały czas boryka się z potężnym kryzysem w tej kwestii. – W efekcie, już w roku 2050, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, połowa Polaków będzie miała powyżej 50 lat, a 40 proc, będą stanowiły osoby powyżej 60 r.ż. – wymienia i dodaje, że to tworzy gigantyczną lukę na rynku pracy, a także zwiększa grono osób, które będą pobierać świadczenia emerytalne.

Podgórski nie ukrywa, że obecnie stoimy przed ogromnym wyzwaniem szybkiego załatania tej luki, a jedną z możliwości, która się pojawia na horyzoncie, jest zwiększona absorpcja migrantów. – Mówimy tutaj nie tylko o Ukraińcach, którzy stanowią blisko 70 proc. cudzoziemców pracujących legalnie na polskim rynku ale także o konieczności zwiększenia absorpcji imigrantów pracowniczych z innych regionów świata – mówi i wymienia tutaj m.in. Amerykę Południową, czy Azję Centralną oraz Azję Wschodnią, czy Europę Wschodnią.

Tych wyzwań jest sporo i na pewno będzie się to wiązało z koniecznością przeprowadzenia szczegółowej weryfikacji obecnych ustaw regulujących możliwość podejmowania pracy legalnie przez cudzoziemców w Polsce, a być może stworzenie od nowa tego systemu administracyjnego, ale także wdrożenia ad hoc, już teraz docelowo szeregu rozwiązań, które będą pozwalały na to, żeby cudzoziemcy mogli łatwiej i szybciej legalnie podjąć pracę w Polsce – tłumaczy.

Jak nie Ukraińcy, to kto? Kogo szukają pracodawcy?

Ekspert przyznaje, że obywatele Ukrainy maja tę przewagę nad innymi cudzoziemcami pracującymi w Polsce, że ta bliskość kulturowa zdecydowanie zmniejsza ten dystans i pozwala im łatwiej się wdrożyć w polski system pracy.

– Natomiast, jak pokazują statystyki, od lat notujemy wzrost zainteresowania polskim rynkiem pracy chociażby ze strony Filipińczyków, Wietnamczyków, a w ostatnich latach coś drgnęło także w kontekście Ameryki Południowej – wymienia.

Jak podkreśla, w Polsce muszą być tak konstruowane przepisy, aby nie zamykać się na jeden kierunek, a dywersyfikować te możliwości, co przy okazji dywersyfikuje pewne ryzyka związane z potencjalnym zamknięciem któregoś kierunku. – Musimy pamiętać także o tym, że bliskość kulturowa łączy nie tylko Polaków i Ukraińców, ale także Ukraińców z innymi krajami, szczególnie Europy Zachodniej.

Te kraje bardzo skutecznie „podkradają” pracowników, którzy osiedlili się lub podjęli pracę na terytorium Polski – mówi. – Mnóstwo Ukraińców wybiera kierunek niemiecki, a ostatnio coraz więcej z nich dołącza, już poza UE do kanadyjskiej diaspory – dodaje.

Jego zdaniem, Polska musi stworzyć takie przepisy, dzięki którym Ukraińcom będzie się opłacało wybierać Polskę. – Tutaj mówimy nie tylko o rywalizowaniu na świadczenia socjalne, co jest niewłaściwym kierunkiem, ale musimy w taki sposób upraszczać procedury biurokratyczne, które w dalszym ciągu są skomplikowane, w traki sposób, aby ludność z różnych regionów świata wybierała Polskę jako miejsce korzystne do podejmowania pracy zarobkowej – podkreśla.

Firmy w Polsce chcą zatrudniać cudzoziemców długookresowo

Podgórski przyznaje, że ukraiński pracownik bardzo się zmienia, a w Polsce utarło się przekonanie, że pracownicy z Ukrainy, to często pracownicy tymczasowi, co niewątpliwie jest prawdą. Mnóstwo obywateli podejmuje w Polsce pracę tymczasową czy okresową. Natomiast zdaniem eksperta, pracownicy z Ukrainy, zwłaszcza po wybuchu wojny, dali się poznać jako profesjonaliści także w tych zawodach, które wymagają zatrudnienia długoterminowego.

– Trudno znaleźć duża firmę, szalenie sprofesjonalizowaną, w której Ukraińcy nie stanowiliby realnej, znaczącej siły w kontekście kadry pracowniczej – tłumaczy. – Ten rynek się zmienia. Do Polski napływają coraz młodsze, dobrze wykształcone osoby, które świetnie się orientują na polskim, a wręcz na całym unijnym rynku pracy – dodaje.

Firmy chciałyby zatrudniać pracowników z zagranicy, spoza Ukrainy, a już nie długo będą musiały to robić – prognozuje Podgórski. – Ta luka z każdym rokiem będzie się pogłębiać, co oznacza, że pracodawcy będą musieli sięgać po pracowników spoza Polski i spoza Ukrainy – mówi i dodaje jednocześnie, że im szybciej polityka zauważy ten trend i zacznie zmieniać przepisy w taki sposób, aby umożliwić napływ tej grupy pracowników na terytorium Polski, tym lepiej.

W jego ocenie pomoże to zniwelować pewne ryzyka, które wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce w najbliższych latach, a one „na pewno się pojawią”.

Firmy z branży logistycznej, już w tej chwili zatrudniają przede wszystkim osoby do centów logistycznych, mowa tutaj o pracownikach magazynowych, pakowaczach.

Co to jest praca dodatkowa. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrud...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu