Dyspozycja na wypadek śmierci. Jakie są korzyści ze złożenia zapisu i po co w ogóle to robić?

Justyna Madan
Justyna Madan
Co to jest dyspozycja na wypadek śmierci i dlaczego warto ją złożyć?
Co to jest dyspozycja na wypadek śmierci i dlaczego warto ją złożyć? 123rf
Dyspozycja na wypadek śmierci to dokument, w którym polecamy bankowi, w którym mamy rachunek, aby po naszej śmierci przekazano dostępne środki wskazanej przez nas osobie lub osobom. Dzięki temu zabezpieczymy naszych bliskich przed problemami z dostępem do pieniędzy na naszym koncie i unikniemy zbędnych komplikacji. Jak złożyć taką dyspozycję i czy warto to robić?

Spis treści

- Dyspozycja na wypadek śmierci to dokument składany w placówce bankowej (banku prowadzącego nasz rachunek), w którym poświadczamy wolę przekazania dostępnych środków w określonej kwocie wskazanym przez nas osobom. W ten sposób możemy zabezpieczyć bliskich przed dłuższym brakiem dostępu do środków pieniężnych na rachunkach, które zostaną zablokowane z momentem naszej śmierci – podaje Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim.

Zobacz: Wakacje kredytowe 2024

Po co robić zapis bankowy na wypadek śmierci?

Jeżeli wydamy dyspozycję na wypadek śmierci, możemy w ten sposób ułatwić naszym bliskim dostęp do środków na koncie zmarłego, dzięki temu mogą ono dokonać bieżących opłat, rat kredytów, czy po prostu wypłacić gotówkę.

Jest to o tyle łatwiejsze rozwiązanie, ponieważ z chwilą śmierci, rachunek bankowy zostaje zablokowany aż do momentu, kiedy sąd wyda nam potwierdzenie, że otrzymaliśmy po zmarłym spadek, lub notarialne poświadczenie o dziedziczeniu. Jeśli w banku złożono odpowiedni zapis, konto po śmierci nie zostaje zablokowane, nie trzeba czekać na decyzję sądu, a osoby wskazane mają do konta swobodny dostęp.

Z informacji podanych przez BS w Międzyrzecu Podlaskim wynika, że „z punktu widzenia posiadacza rachunku, złożenie dyspozycji daje mu przede wszystkim gwarancję, że w razie jego śmierci, środki pieniężne zgromadzone na jego rachunkach prowadzonych w banku w pierwszej kolejności i bez zbędnych przeszkód oraz zwłoki trafią do rąk osób, które wskaże”.

Korzyści z dyspozycji na wypadek śmierci

I chociaż przypomina to nieco testament, jest formą zdecydowanie łatwiejszą. Wśród korzyści złożenia dyspozycji można wymienić m.in.:

  • natychmiastowy dostęp do konta posiadacza rachunku tuż po jego śmierci, bez oczekiwania na decyzję sądu, wystarczy akt zgonu;
  • pierwszeństwo przed spadkobiercami, to znaczy, że dyspozycja na konkretną osobę oznacza, że środki te nie wchodzą do masy spadkowej, nie podlegają one podziałowi zgodnie z przepisami prawa spadkowego lub testamentu;
  • mniej formalności przy wypłacie środków;
  • decyzję można złożyć, zmienić lub odwołać w dowolnym momencie.

Czy zapis bankowy na wypadek śmierci ma jakieś ograniczenia?

Dyspozycja ma pewne ograniczenia, przede wszystkim chodzi o limit pieniędzy, jaki można wypłacić. „łączna suma (docelowa wypłata) objęta dyspozycją nie może przekraczać 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku” – wyjaśnia Bank Spółdzielczy.

Dyspozycja może być wydana tylko dla członków najbliższej rodziny, czyli małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu. Poza tym dyspozycja dotyczy rachunku oszczędnościowego, oszczędnościowo-rozliczeniowego lub terminowych lokat oszczędnościowych. Nie dotyczy to rachunków wspólnych, osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych.

Warto jednak pamiętać, że chociaż dyspozycja ma pierwszeństwo przed spadkobiercami, to jednak w kolejce pierwsze są osoby z prawem do wypłaty z tytułu pokrycia kosztów pogrzebu posiadacza rachunku.

Jak złożyć dyspozycję na wypadek śmierci

Aby złożyć, zmienić lub odwołać dyspozycję, należy zgłosić się osobiście do placówki banku i to tam pracownik banku rozwieje nasze wszelkie wątpliwości, pomoże wypełnić formularz. Niezbędne będą dane kontaktowe osób, które mają być uprawnione do wypłaty środków po naszej śmierci.

Po śmierci klienta bank ma obowiązek powiadomić osoby wymienione w dyspozycji o przysługującym im prawie do wypłaty środków. Dlatego konieczna jest aktualizacja danych adresowych i numerów kontaktowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło: Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu