Czekają nas zmiany w Kodeksie pracy? Minister wyjaśnia i podaje konkretną datę. Chodzi o pracę w formie zdalnej

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
- Ostatnie 2 lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że "jest szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu".

- Ostatnie dwa lata pandemii pokazały, że praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jednocześnie szefowa MRiPS zapowiedziała, że nowe przepisy mogłyby zostać wprowadzone w tym półroczu.

Maląg przypomniała, że wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii. Jak wyjaśniła, praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

"Pracujemy nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. To już długo trwa, bo każde wprowadzenie zmian w przepisach wymaga rozmów z pracodawcami, stroną społeczną i wypracowania konsensusu" - mówiła.

- "Liczę na to, że niebawem ta ustawa trafi na posiedzenie Rady Ministrów i będziemy ją procedować w parlamencie. Jest szansa, że przepisy powinny być wprowadzone jeszcze w tym półroczu" - dodała.

Nowe zasady pracy zdalnej

Minister rodziny i polityki społecznej wyjaśniła, że "zasady, w jaki sposób będzie ona (praca zdalna, przyp.red.) wykonywana, określałby wewnętrzny regulamin obowiązujący u danego pracodawcy". Ponadto miałaby obowiązywać, według nowych, przepisów "zarówno na wniosek pracodawcy jak i pracownika".

Zgodnie z założeniem, pracownik będzie zobowiązany do wskazania pracodawcy miejsca, w którym będzie wykonywał swoje obowiązki. Co ważne dla wielu zatrudnionych, minister zapowiedziała, że pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika.

Ponadto w rozmowie z Agencją, minister Maląg poinformowała, że planowana jest nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak wyjaśniła, chodzi o to, że "pracodawca będzie mógł wykonać badania na poziom zawartości alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu w organizmie pracownika" i przypomniała, że do tej pory takiej możliwości nie było.

Przyznała także, że w przepisach miałby się znaleźć również zapis mówiący o tym, że "pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością, czy też kobietom w ciąży". - Ta grupa ma być szczególnie uprzywilejowana" - stwierdziła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu