Coraz więcej Polaków obawia się zwolnień i trudności ze znalezieniem pracy na lokalnym rynku

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Coraz mniej Polaków jest optymistami, jeśli chodzi o ich najbliższą przyszłość na rynku pracy.
Coraz mniej Polaków jest optymistami, jeśli chodzi o ich najbliższą przyszłość na rynku pracy. Joanna Urbaniec / Polska Press
W ciągu ostatniego miesiąca wzrósł z kolei odsetek respondentów liczących się z możliwością utraty obecnej pracy – wynika z najnowszego badania CBOS. Więcej osób wskazuje również, że w ich miejscu zamieszkania niemożliwe jest znalezienie odpowiedniego zatrudnienia.

Spis treści

Jak Polacy oceniają swoją sytuację w pracy?

Z najnowszego badania CBOS wynika, że w początkowych dniach grudnia 53 proc. pracujących zarobkowo Polaków pozytywnie oceniła obecną sytuację w swoim miejscu pracy, z czego 47 proc. oceniło ją jako dobrą, a 6 proc. jako bardzo dobrą.

Z kolei co trzeci badany stwierdził, że sytuacja w jego miejscu pracy nie jest ani dobra, ani zła, a co dziesiąta osoba oceniła ją źle. W porównaniu do listopada, oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy poprawiły się o 4 pkt proc.

Rośnie liczba osób obawiających się zwolnienia

Coraz mniej Polaków jest natomiast optymistami, jeśli chodzi o ich najbliższą przyszłość na rynku pracy. 20 proc. badanych spodziewa się jej pogorszenia w przyszłym roku – wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Natomiast poprawy spodziewa się 12 proc. pytanych – spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z listopadem.

60 proc. respondentów uważa, że sytuacja pozostanie bez zmian.

W ciągu ostatniego miesiąca wzrósł z kolei odsetek respondentów liczących się z możliwością utraty obecnej pracy – z 23 do 25 proc.

Zmalał zaś odsetek badanych, którzy są mniej lub bardziej pewni utrzymania obecnej pracy – z 73 do 71 proc.

Gorzej oceniamy sytuację na lokalnych rynkach pracy

Z badania CBOS wynika, że wyraźnie pogorszyły się oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy.

  • O 5 pkt proc. (do 49 proc.) zmalała grupa respondentów, którzy uważają, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy można znaleźć pracę, choć trudno o tę odpowiednią.
  • O 2 pkt proc. (do 14 proc.) ubyło osób przekonanych, że bez większych problemów można znaleźć w pobliżu odpowiednią pracę.
  • O 4 pkt proc. (do 25 proc.) zwiększyła się grupa wskazujących na większe lub mniejsze problemy ze znalezieniem zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.

Największe problemy dostrzegają mieszkańcy wsi

W badaniu zaznaczono, że od maja 2021 roku do listopada tego roku nie notowano równie wysokiego odsetka respondentów, którzy uważają, że w ich miejscowości lub okolicy trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę lub jest to całkowicie niemożliwe.

Wskazano również, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy pogorszyły się we wszystkich analizowanych typach miejscowości, a najbardziej wśród mieszkańców wsi.

Badanie zrealizowano w dniach 28 listopada - 11 grudnia br. na próbie 1018 osób (w tym: 54,5 proc. metodą CAPI, 29,8 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu