Co dalej z ideą Trójmorza? Górny: Jeżeli my sami nie zorganizujemy tej części Europy, mogą to zrobić za nas inni

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.
Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Grzegorz Górny, prezes zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt podkreśla, że pomimo ciężkiej sytuacji międzynarodowej projekt Trójmorze nadal ma realne szanse na rozwój. - Wojna na Ukrainie przyspieszyła pewne procesy integracyjne w naszej części Europy, dlatego, że jesteśmy dzisiaj coraz bardziej zjednoczeni, solidarni w tej pomocy dla Ukrainy. I widzimy, że w obliczu tych wydarzeń jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek zdani na siebie, na własną pomoc i jeżeli my sami nie zorganizujemy tej części Europy, mogą to zrobić za nas inni – mówi w rozmowie ze Strefą Biznesu.

Spis treści

Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej, zamieszkałą przez ponad 112 milionów ludzi.

Celem grupy Trójmorza jest głównie współpraca na płaszczyznach: energetycznej, logistyczno-transportowej i informatyczno-telekomunikacyjnej w Europie Środkowej. – Chcemy zasypać przepaść między naszym regionem a Europą Zachodnią - mówi w rozmowie ze Strefą Biznesu Grzegorz Górny, prezes zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt.

Potrzeba 600 mld euro, aby dogonić Zachód

Jak dodaje, z wyliczeń ekspertów wynika, że „tylko po to, żeby wyrównać nasz potencjał wobec Europy Zachodniej w tych trzech dziedzinach (transport, energetyka, cyfryzacji – red.) potrzeba aż 600 mld euro”. - To pokazuje skalę tych potrzeb. Generalnie chodzi o wielkie projekty infrastrukturalne na linii północ-południe – mówi.

Górny: Postawą jest świadomość społeczna

Grzegorz Górny wskazuje, że wszelkie tego typu wielkie projekty jak Trómorze, nie powiodą się, jeżeli nie będą miały zakorzenienia w świadomości społecznej i jeżeli nie będzie stał za nimi pewien kapitał społeczny związany z „wzajemnym zaufaniem i sympatią”. - A to z kolei jest budowanie na wiedzy, na transformacji, na wzajemnych relacjach, wymianie doświadczeń itd. Dlatego uważamy, że trzeba dzisiaj zagospodarować tę przestrzeń kontaktów pozarządowych, międzyludzkich, między różnymi instytucjami naukowymi, kulturalnymi i społecznymi – mówi.

Jak rysuje się przyszłość Trójmorza?

Zdaniem prezes zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt, jesteśmy na drodze tego, aby stać się „pewną wspólnotą wyobrażoną”, czyli zaistnieć w świadomości mieszkańców Europy Środkowej. - Ale jesteśmy też na drodze ku temu, żeby stać się pewnym podmiotem politycznym, posiadającym pewną sprawczość na arenie unijnej. I można powiedzieć, że wojna na Ukrainie przyspieszyła pewne procesy integracyjne w naszej części Europy, dlatego, że jesteśmy dzisiaj coraz bardziej zjednoczeni, solidarni w tej pomocy dla Ukrainy. I widzimy, że w obliczu tych wydarzeń jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek zadni na siebie, na własna pomoc i jeżeli my sami nie zorganizujemy tej części Europy, mogą to zrobić za nas inni – tłumaczy.

Prof. Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz przewodniczący Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt mówi nam, że mimo iż Trójmrze jest młodą inicjatywą, to udało się w jej ramach zrealizować kilka poważnych projektów. - Wśród nich wymienić można Via Carpatia (europejska międzynarodowa trasa relacji północ-południe – red.), ale też połączenia kolejowe, interkonektory (urządzania do przepływu energii) między Polską a krajami bałtyckimi. Same regularne spotkania członków Trójmorza, gdzie ostatnie było w Rydze i omawiano tam temat kwestii członkostwa dla Ukrainy, już świadczą o pewnym sukcesie tej inicjatywy – mówi.

Prof. Krasnodębski dodaje, że przyszłość Trójmorza w pewnym stopniu zależy od sytuacji międzynarodowej. Przyznaje, że trwająca woja, kryzys inflacyjny i energetyczny są utrudnieniem dla rozwoju Trójmorza. - Mamy jednak do czynienia z rosnącą świadomością, także naszych partnerów w ramach tej inicjatywy, że to my musimy pełnić w UE role podmiotową, że od nas dużo zależy, a także w temacie koncepcji politycznych, które powinniśmy przestawiać i o które powinniśmy walczyć na forum UE – mówi. - Jest teza - trochę publicystyczna - że punkt ciężkości Unii Europejskiej przesuwa się na wschód, m.in. w związku z większym zaangażowaniem USA w nasz region. Ponadto wszyscy wiemy, jaką role odgrywa Podkarpacie, południe Polski, które jest drogą ucieczki przed wojną dla Ukrainy – kwituje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu