Branża, w której najchętniej podęlibyśmy pracę zależy od płci, wieku i... regionu, w który mieszkamy

AIP
Tomasz Czachorowski / Polska Press
Sektor elektroniczny i elektrotechniczny – to właśnie firmy z tej branży Polacy postrzegają jako najbardziej atrakcyjne miejsce pracy. Tak wynika z tegorocznej edycji globalnego badania Randstad Employer Brand Research, realizowanego co roku także w Polsce. Respondenci określają w nich, które firmy postrzegają jako atrakcyjne miejsce pracy i co ma znaczenie dla takiej oceny. Pełne wyniki badania poznamy 25 kwietnia, ale już dziś możemy przyjrzeć się najbardziej atrakcyjnym branżom.

W firmach z sektora elektroniki i elektrotechniki chciałby pracować niemal co drugi z blisko 6000 uczestników tegorocznej edycji badania (48 proc.). Kolejny rok z rzędu zmienia się więc lider zestawienia. W zeszłym roku przodowały firmy produkcyjne, przed dwoma laty – energetyka. W tym roku niemal równie atrakcyjnym dla pracowników sektorem, co lider rankingu, jest branża paliwowa i surowcowa (48 proc.), a na trzecim miejscu ankietowani wskazali firmy zajmujące się produkcją artykułów gospodarstwa domowego.

W 2018 roku wśród najbardziej atrakcyjnych branż znalazły się również: sektor usług dla biznesu, motoryzacyjny, energetyczny, produkcyjny, komponentów motoryzacyjnych, telekomunikacji i IT oraz drzewno-papierniczy.

Zdaniem ankietowanych, na atrakcyjność sektora elektroniki i elektrotechniki wpływa przede wszystkim korzystania z nowoczesnych technologii, stabilność finansowa i bardzo dobra reputacja firm z branży. Dokładnie te same cechy wskazywali ankietowani, którzy docenili trzeci w kolejności sektor – artykułów gospodarstwa domowego. Nieco inaczej było w przypadku branży surowców i paliw – tutaj dominującym czynnikiem była stabilność finansowa. Dla ankietowanych ważne było także korzystania z najnowszych technologii oraz bezpieczeństwo zatrudnienia.

Płeć, wiek i wykształcenie

Wyniki dla ogółu respondentów wyglądają zupełnie inaczej, gdy analizujemy je według cech demograficznych. Z najnowszej edycji Randstad Employer Brand Research wynika, że kobiet najczęściej doceniają pracę w sektorze meblarskim, usługach dla biznesu oraz w firmach farmaceutycznych i kosmetycznych. Mężczyźni jako atrakcyjne postrzegają sektory: surowców i paliw, elektroniczny i elektrotechniczny oraz artykułów gospodarstwa domowego.

Różnice doskonale też widać dla różnych grup wiekowych.

Najbardziej od reszty odstają najmłodsi respondenci między 18 a 24 rokiem życia. Ci ankietowani chcieliby pracować w branży FMCG, przemyśle meblarskim oraz telekomunikacji i IT.

Starsi uczestnicy badania najczęściej wskazują natomiast sektor surowców i paliw, elektroniczny i elektrotechniczny oraz usług dla biznesu. Dwie z tych branż powtarzają się także w zestawieniu preferencji respondentów w wieku od 45 do 65 lat – na pierwszym miejscu pojawia się branża surowców i paliw, na trzecim – sektor elektroniczny i elektrotechniczny, a podium na drugim miejscu uzupełniają firmy energetyczne.

Nareszcie małe firmy nie będą płacić gigantycznego ZUS. Jeśli chcesz się dowiedzieć ile i jak będą teraz płacić i na czym polega projekt Mała firma - mały ZUS, po prostu kliknij w ten tekst!

Przedsiębiorstwa z branży elektroniki i elektrotechniki są najczęściej wskazywane jako atrakcyjne miejsce pracy zarówno przez respondentów z wykształceniem podstawowym, jak i wyższym. Wśród osób ze średnim wykształceniem liderem jest sektor surowców i paliw.

Dużo też zależy od regionu, w którym mieszkają ankietowani. Respondenci z południowych i centralnych województw stawiają przede wszystkim na usługi dla biznesu. Mieszkańcy wschodnich i zachodnich regionów doceniają pracę w motoryzacji, a w północnej części Polski pracownicy najbardziej chwalą sobie sektor transportu i logistyki.

Randstad Employer Brand Research to największy na świecie projekt badawczy dotyczący wizerunku pracodawcy i czynników atrakcyjności pracodawców. Obejmuje zdolnych do pracy Polaków w wieku od 18 do 65 lat, zarówno uczących się, pracujących, jak i poszukujących pracy. Przeprowadzone zostało między 16 listopada a 8 grudnia 2017 roku.

INTERNAUCI POLECAJĄ:

Nowy kodeks pracy 2018. Zostawią stary kodeks, ale i tak zabiorą gotówkę za nadgodziny.

ZUS 2018. Od 1 kwietnia zmiana w składce: kto zyska, kto straci

Wynagrodzenia 2018. Od maja podwyżki dostaną policjanci, strażacy i inni mundurowi

Kredyty 2018. Pożyczamy coraz wyższe kwoty oraz na coraz dłużej. I bynajmniej nie na mieszkanie

Przed nami naprawdę długi weekend. Coraz trudniej o wolne miejsca w hotelach

Reforma edukacji. Aż o 48 procent wzrosła liczba uczniów w prywatnych podstawówkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu