11 sytuacji, w których dopuszczalna jest praca w niedziele i święta

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Co do zasady, praca w niedziele i święta jest niedozwolona. Są to dni wolne, które pracownik powinien przeznaczyć na odpoczynek. Jednak nie każda firma pracuje od poniedziałku do piątku. Istnieje wiele branż i zakładów, w których praca świadczona jest codziennie. Dlatego też do kodeksu pracy wprowadzono kilka wyjątków, które dopuszczają pracę w te dni. Jakie to sytuacje?
Co do zasady, praca w niedziele i święta jest niedozwolona. Są to dni wolne, które pracownik powinien przeznaczyć na odpoczynek. Jednak nie każda firma pracuje od poniedziałku do piątku. Istnieje wiele branż i zakładów, w których praca świadczona jest codziennie. Dlatego też do kodeksu pracy wprowadzono kilka wyjątków, które dopuszczają pracę w te dni. Jakie to sytuacje? unsplash
Zgodnie z przepisami, dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta. Kodeks pracy dopuszcza jednak kilka wyjątków, w których dozwolona jet praca w niedzielę i święta.

Jak wskazuje artykuł artykuł 151(9) kodeksu pracy, dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy (np: Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Narodzenie etc.). Istnieje jednak wiele zakładów pracy, które pracują na okrągło, a nie tylko od poniedziałku do piątku. W związku z tym przewidują kilka wyjątków w których dopuszczalna jest praca w niedziele i święta.

Warto przeczytać:

Co ważne, za pracę w niedzielę i święto, uważa się pracę wykonywaną między godziną 6:00 w tym dniu a godziną 6:00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy ta pora zostanie ustalona na inny przedział czasu.

Czy wiesz, że możesz mieć doskonałe kwalifikacje, a i tak nie zostaniesz zauważony przez potencjalnych pracodawców? Aby to zmienić, używaj odpowiednich słów-kluczy, które sprawią, że zauważą cię wyszukiwarki. Zobacz, co jeszcze pomoże ci znaleźć pracę.

„Szukam pracy…” – najważniejsze zasady promocji w Internecie...

Zasada ta dotyczy np: osoby pracujące na nocną zmianę, które swój dyżur rozpoczynają w niedzielę i święto. W tym przypadku praca świadczona od godziny 22:00 w niedziele lub święto, do godziny 6:00 rano dnia następnego w całości będzie traktowana jako praca w niedzielę lub święto. Bez tej zasady, na poczet dodatku byłby zaliczone tylko 2 godziny.

Możliwość pracy w niedziele i święta

Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

  • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
  • w ruchu ciągłym;
  • przy pracy zmianowej;
  • przy niezbędnych remontach;
  • w transporcie i w komunikacji;
  • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;
  • w rolnictwie i hodowli;
  • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w: zakładach świadczących usługi dla ludności, w gastronomii, zakładach hotelarskich, jednostkach gospodarki komunalnej, zakładach opieki zdrowotnej, jednostkach pomocy społecznej, w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku;
  • w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta;
  • przy wykonywaniu prac polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej

Dodatek za pracę w niedziele i święta

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. W przypadku pracy w niedzielę musi to nastąpić w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. W przypadku pracy w święto dzień wolny musi zostać oddany w ciągu okresu rozliczeniowego (np: miesiąc, 3 miesiące, 12 miesięcy).

Warto przeczytać:

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%, za każdą przepracowaną godzinę pracy w niedzielę lub święto.

Prawo do wolnej niedzieli

Pracownikowi, który pracuje w niedziele, przysługuje raz na 4 tygodnie prawo do wolnej niedzieli. Zasada ta nie dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych w weekendowym systemie czasu pracy (tj. praca świadczona tylko w piątek, sobotę i/lub niedzielę).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu